Anasayfa » Bayanlara Özel

Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları

6 Haziran 2017
reklamlar

Sivilce ya da akneler, her yaştan insanın etkilendiği yaygın bir cilt sorunudur. Özellikle ergenlik döneminde vücudun hormonal değişikliklere uğraması ve ciltte yağlanma oranının artması yüzünden genç kızlar ve erkekler sivilce ve akne oluşumundan çok şikayetçidir.

Ayrıca stres, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz bir yaşam da akne ve sivilcelerin oluşumuna ortam hazırlar. Kesin bir tedavisi olmayan sivilce sorununu önlemek ya da azaltmak için bazı bitkisel yöntemler vardır. Yağlı ciltte daha kolay gelişme olanağı bulan sivilceleri önlemek için neler yapmalıyız?

1. Cildinizi temiz tutun!

Cildinizin sivilceli bölgelerini ılık su ile yıkamalısınız. Böylece bakterilerin oluşumunu engelleyerek sivilcelerin büyümesini ya da çoğalmasını engellemiş olursunuz.

2. Doğal peeling yapın!

Haftada 2-3 kere ciltteki ölü deriyi atmak ve kirden arındırmak için peeling yapabilirsiniz. Tabii ki kimyasal değil doğal bir peeling hazırlarsanız, cildiniz için daha etkili ve yararlı olacaktır. Zeytinyağı ve şeker karışımını cilde masaj yaparak uygulayın ve 5-10 dakika bekletin. Ilık su ile yüzünüzü durulayın.

3. Buhar banyosu yapın!

Yarım tencere suyu kaynatın. Buharlaşmaya başlayan suya başınızın üstüne havlu koyarak eğilin. 10 dakika kadar temizlenmiş yüzünüze buhar uygulaması yapın. Düzenli olarak buhar banyosu yapmak cildinizi sıkılaştırdığı gibi sivilce oluşturan ortamı da yok edecektir. Ayrıca toksinlerin atılmasına ve cildinizin nemlenmesine de yardımcı olacaktır.

4. Doğal yüz maskeleri uygulayın!

Eşit miktarda limon suyu ve gül suyunu karıştırıp sivilceli bölgeye sürün. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Haftada 2-3 kez uyguladığınız zaman tertemiz ve ışıltılı bir yüze sahip olabilirsiniz.
Bir salatalığı püre haline getirip suyunu sıktıktan sonra cildinize uygulayın. Gözenekleri sıkılaştırıp cildi sivilceden arındıran salatalık maskesi ile cildiniz ışıltılı bir görünüm kazanacaktır.
Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>