Anasayfa » Bayanlara Özel

Detoks Nedir? Detoks Nasıl Uygulanmalıdır?

13 Haziran 2017
reklamlar

Detoks, diğer adıyla detoksifikasyon; vücudun toksinlerden arınması demektir. Toksin ise zararları olan, sağlığı olumsuz yönde etkileyen atık maddelerdir. Vücudumuz günlük işlevlerini yerine getirirken toksik maddeler açığa çıkarmaktadır. Bu toksinler sadece hastalıklara veya serbest radikallere yol açmadığı gibi kişinin bünyesinde alerji yaratabilecek etkileri de olabilmektedir. Toksik maddeleri yalnızca yiyeceklerden değil, hava ve suyoluyla da alabilmekteyiz. Sağlıklı bir insanın vücut sistemi bu toksinlerle savaşabilmesi için doğru beslenmesi ve fiziksel aktivite çok önemlidir.

Detoks, tek başına bir beslenme yöntemi olmamakla birlikte mutlaka kişiye özel, diyetisyen veya doktor takibinde uygulanmalıdır.

Detoksun Yaraları Nedir

Detoks, gün içinde hissedilen yorgunluk ve halsizlik, vücudun işleyişini bozan şikâyetler (ödem, gaz, şişkinlik vb.) sabahları uyanma problemleri, aşırı terleme, bölgesel ağrılar vb. sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca mevsim geçişlerinde görülen bahar yorgunluğu yaşayan veya zayıflama programına başlayacak olan kişilerin etkin bir detoks uygulaması bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Detoks Progmamı Belirlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle detoks programı uygulayan kişinin kronik bir rahatsızlığı(şeker hastalığı, tansiyon problemi, vb.) olup olmadığı kontrol edildikten sonra yapılan tahliller neticesinde program oluşturulmalıdır. Sonrasında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise detoks yapacak kişinin kullandığı ilaçlardır. Özellikle bazı ilaç grupları greyfurt, nar ve bazı yeşil yapraklı sebzeler ile etkileşime geçerek ilacın etkinliğini azaltma/arttırmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kişi, ilaç kullanıyorsa detoks öncesi besin-ilaç etkileşimi diyetisyen tarafından kontrol edilmelidir.

Detoks Nasıl Uygulanmalı

Toksinlerden arınmak için; ilk şart doğal beslenmek, açık havada en az 30 dakika yürüyüş yapmak, stresten uzak durmak, kaliteli uyku, bol sıvı tüketimi gerekmektedir.

Detoksu Kimler Uygulamamalı

Hamileler, emziren anneler, çocuklar, ergenlik çağındaki gençler, kanser hastaları ve böbrek yetmezliği olan kişiler detoks yapmamalıdır.
Detoks Nedir? Detoks Nasıl Uygulanmalıdır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>