Anasayfa » Bayanlara Özel

Anne Karnındaki Bebeğin Aylara göre Gelişimi Nasıldır?

4 Ekim 2011
reklamlar

Anne Karnındaki Bebeğin Aylara göre Gelişimi Nasıldır? Anne Karnındaki bir bebek neye göre nasıl gelişim sağlıyor? Anne karnında çocuklar nasıl gelişip büyüyor. 9 Ayı doldurana kadar ne gibi evrelerden geçiyor? İşte o konular ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır..

Embriyoda hala eksik olan bütün organların başlangıcını oluşturması için,ancak 4 hafta kalmıştır.

2.ayın başlangıcında kollar,sonra da bacaklar görülür.Ama bu kol ve bacaklar küçük yeşermeler,küçük filizlerden başka bir şey değildir.Sonra yüz belli olur,bunların yerlerden ibarettir.Gözler için iki küçük çıkıntı,kulaklar için iki küçük delik,ağız ve burun içinde tek bir delik.

Bu zaman içinde sinir sistemi gelişir.Ömuruliğin tamamıyla kapanır.Önde 3 kese beynin başlangıcını oluşturur.İdrar aygıtı artık gelişimine başlar.Kalp ve dolaşımsa kendi gelişimlerini izlerler.Embriyonun arka kısımında,idrar aygıtı ve bağırsak tek bir delikten açılırlar.5.hafta bittiğinde embriyo,hala karnın ortasında kalbib oluşturduğu büyük çıkıntıya doğru başını öne eğmiş haldedir.Daha aşağıda ilk kez göbek bağı görülür.Kuyruk filizi gelişmiştir ve orta çizgi boyunca,40 tane olan somitler şimdi tamamlanır.Artık embriyo 7-8 mm.boyundadır.

8 gün sonra,boyu 2 katı artacak ve 15 mm.olacaktır.Boyunu tam olarak göstermemsi,hala içe doğru kıvrılmış görüntüsünde olduğundandır.Baş vücudun geri kalanından daha hızlı bir biçimde hacmini arttırmıştır.Kuyruk daha uzamış ve kıvrılmıştır.

Birbirinden çok ayrı görünen gözler,yaklaşır,henüz göz kapakları yoktur.Alın bombeli,burun yassı,ağız kocamandır ancak dudaklar belli belirsiz ortaya çıkar.Dişetlerinde süt dişlerinin başlangıçları belirir.

Embriyo aynı zamanda dış görüntüsünü de değiştirir.Baş gövdenin üzerinde doğrulur ve kuyruk kaybolur.Özellikle kol ve bacaklar gelişir,uzayıp fark edebilir şekilde genişlerler.Ellerin avuç içi çizgileri,ayak tabanları belli olmaktadır.Hala büyük filiz görüntüsündeki kol ve bacaklar uzar ve genişlerler.Kollar,bacaklar kadar uzundur.Şimdi diz kapağı ve dirseklerin kıvrımlarını tahmin edebiliriz.Karnın üzerinde ikinci bir çıkıntı,karaciğer çıkıntısı görünür.Yakında karaciğer ve kalp tek bir kabartı oluşturacaktır.

Organizmanın içindeki değişimler de önemlidir.Mide ve bağırsak kesin biçim ve yerlerini edinirler.Solunum aygıtı gelişir,ancak hala etkinliksiz evresinde kalır.Kalp kesin şeklini alır ve embriyonun dolaşımını tamamlanır.Beyin şimdi,yolları ve çıkıntılarıyla bir yetişkininkine benzemekte ve vücutta kaslar gelişmektedir.

Bu 7.haftanın sonunda,önemli bir olay gerçekleşir.İskeletin kemikleşmesi başlar.Kemikleşme yıllar boyunca sürecek ve yetişkinlik yaşına gelmeden bütünüyle bitmeyecektir.

Embriyo doğrulmuş ve gövdesi dikleşirken başı da kalkmıştır.Artık 2cm.boyundadır.Elleri karnının üzerinde birbirine dayanmıştır,bacakları dizlerden dışarı doğru kıvrılmış,ayaklar sanki yüzecekmiş gibi birleşecektir.

8.hafta sona ererken embriyo 3 cm.boyunda,11 gr.ağırlığındadır.Geleceğin annesinin belki artık varlığından şüphe duymadığı bu ufacık vücutta bütün organların temeli atılmıştır.2 ayda,embriyo ona insan olma niteliğini verecek her şeyi edinmiştir.

Hamileliğin bu 2 aylık dönemi özellikle önemli olan bir dönemdir.Embriyo bu dönemde hırpalanmalar karşı hassas olacaktır.Bu hırpalanmalar farklı organların oluşumunu normal süreçlerini altüst etme ve dolayısıyla oluşum bozukluklarına neden olma tehlikesini yaratırlar.Bu hırpalanmalar bazı organların oluşumlarını tamamladıkları 3.ayın sonuna kadar tehlikelerini korurlar.

Deri çok kırmızı gözükür,çünkü öyle incedir ki artan bir hızla kanın dolaştığı küçük damarların görünmesine müsaittir.Tamamnı ince bir ülgerle kaplıdır.Ter ve yağ bezleri işlemeye başlar.

Daha fazla detaylar görünmeye başlar. Bebeğin gözleri yanlara değil, artık öne bakmaya başlamıştır,yani tam şeklini almıştır, dudakları , 20 adet diş tohumu , tırnakları, şeftali tüyü gibi saçları belirmeye başlamıştır. Parmakları ayrılmaya, bazı kemikleri sertleşmeye başlar.

Ses tellerine sahiptir, tad duyusu gelişmeye ve başparmağını emmeye başlar.Kulakları, kolları, elleri, parmakları, bacakları, ayak ve tırnakları tamamen şekillenmiştir.Işığa duyarlılık ve solunum öncüsü olarak hıçkırık başlamıştır.

Kalp dakikada 120-160 civarında çok hızlı atar,yani yetişkin bir insanınkinden iki kat daha fazladır.Kan direkt göbek kordonundan bebeğe gider.Karaciğer işlemeye başlar.Sindirim yollarının diğer parçaları da mide,safra kesesi de işlemeye başlar ve bağırsakta yeşil bir madde,safra kesesinin salgıladığı safra tarafından özellikle üretilirken ,mekonium birikir.Böbrekte çalışmaya başlamıştır,idrar amniotik sıvıya boşalır.Bebek soluk alma ve verme hareketleriyle amniyon sıvısını içine çeker.

Bebeğin tüm organları oluşmuştur.Bebeğinizi saran sıvı 1 bardak civarındadır.Bebeğinizin iskeletinin çoğunluğu hala lastiğe benzer kıkırdak yapısındadır ama sertleşerek kemikleşmeye başlar.Bebeğinizin gelişim hızı, boy ve kilosu hızla artmaya başlar.Bebeğiniz 12-14 cm boyunda, yaklaşık 250 g ağırlığında, bir avokado büyüklüğündedir.Saçları çıkmaya başlamıştır.

5.ayda ceninin derisi hala buruşuktur çünkü onu dolduracak hiçbir yağ daha oraya ulaşmamıştır ama kırmızımsı görüntüsünü kaybetmiştir.Kafatasında saçlar daha boldur.Parmaklarının ucunda tırnaklar vardır.Göz kapakları tamamen gelişmiştir, hala kapalıdır.Organları büyümeye ve gelişmeye başlar.Diş kökleri gelişmeye başlar.Bu dönem duyusal gelişim için çok önemlidir. Beyinde koku, tat, görme ve dokunma için özelleşmiş alanlar gelişir.

Cenin kendisini çevreleyen amniotik sıvıyı emerek yutma hareketine hazırlanmaktadır.Çünkü yapılan deneylerde amniotik sıvının içine renki bir madde enjekte edildiğinde birkaç saat sonra bu renkli suyun ceninin bağırsaklarında olduğu görülmüştür.

Akciğerler kendi saflarında gelişimlerini sürdürür.Ekografi 3.aydan itibaren solunum hareketlerini tespit etmeye izin verir.

Cenin şimdi 25.cm.boyunda,dört haftalıkken olduğunun 100 katıdır.Ancak büyüme dönemi sona erdi.Doğduğunda boyu ancak 2 katına çıkmış olacak,buna karşın ağırlık 6 katı olacaktır.Bu dönemdeki 500 gr.dan,genelde bebeklerin doğduklarındaki ağırlığı olan 3 kiloya çıkacak.

Şu son yıllarda,doğum öncesi yaşama artan ilgi,değişik aletlerin ortaya çıkışı,ceninin duyusal algılarından emin olmasını sağlıyor.

Cenin doğumdan önce duyuyor mu?Bütün ses ve gürültüleri algılıyormu?İnsan sesini ama hangilerini?Bazıları babanınkini,bazıları anneninkini…

Duyma üzerine araştırmalarda uzmanlaşmış,Dr.Feijoo tereddüt etmiyor,ona göre çocuk,doğumdan önce,özellikle kalın sesleri,yani kolaylıkla babasının sesini duyuyor.Araştırmacı,çocuğun yalnızca duyabilmediğini,hatta sesleri tanıyabildiğini anlamış.Prokoviev’in’Pierre’le Kurt’undan fagotla-yani kalın tonda-çalınmış bir bölümünün kaydını seçmiş,çocuğun bu parçayı duymakla kalmayıp,doğduğundada tanıdığını tespit etmiş.Ona müzük dinletildiğinde ağlamaları duruyormuş.

Diğer araştırmacılar,ufak inceliklerle birbirlerinden daha farklı düşünüyorlar.Elbette diyorlar,uterus güçlü pek çok sesle dolu ancak bunlar fotüse kadar varıyorlar.Bu hala gizem.Araştırmacıların çalışmaları gösteriyor ki,fötüs 5000 Hz’lik tiz bir sese,2500 Hz’lik koyu bir sese olduğundan daha iyi ve daha fazla tepki veriyor.Sonuç:Çocuk belki babasının sesini duyuyor ama,her halükarda ona içeden gelen annesinin sesini daha iyi duyuyor.

Ceninin duyduğu nasıl biliniyor?Steteskop sayesinde,karına koyulan ellerle,ekografiyle,farklı sesleri duyduğunda da durumlara göre,bebeğin kalbinin daha hızlı çarptığını,yerinden sıçradığını,pozisyonunu değiştirdiği gözlemleniyor.

Hatta bazı hamileliklerde,erken doğanları sakinleştirmek için,onların annelerinin kaydedilmiş yüksek kalp atışı sesleri dinletilir.Bebek bu sesi tanıdığından sakinleşir.

Asıl inanmakta zorluk çekilen,ceninin görsel bir etkiye karşı hashas oluşudur.Buna karşın T.B.Brazelton’un belirttiğine göre,eğer bebeğin başını ekografide saptadıktan sonra,anne karnında güçlü bir ışık tutulursa,yerinden sıçradığını belirtiyor.

Bebeğinizin hareketlerini daha sık ve şiddetli hissedeceksiniz, eşiniz elini karnınıza koyunca hissedebilir.Cildi hala kırmızı ve kırışıktır.Beyin ve sinir sistemi hızla gelişir, kalp atışı karnınıza kulak dayayınca duyulabilir.Uyuma ve uyanma zamanları farkedilir.Bebeğiniz başparmağını emebilir.

Erkeklerin testisleri skrotuma doğru aşağıya hareket eder. Bazen doğum sonrasında da testisleri inmemiş olabilir, üzülmeyin genellikle 1. yaştan önce testisler skrotuma iner.Kan üretimini dalağın yerine kemik iliği yapmaya başlar.Akciğer gaz değişimini sağlayacak yeterliliktedir.

7.Ayda Bebek,1700 gr.ağırlığında,40 cm.boyundadır.Eğer doğarsa,bazen sorunlarla da olsa,hayatta kalma şansı olacaktır.

Hareket edecek yer kalmadığından daha sessizdir.Uyku ve uyanıklık dönemleri vardır.
Giderek daha tombullaşmakta, derisi pembe renktedir.Göz rengi koyu gridir, doğumdan birkaç ay sonrasına kadar değişebilir.

Tırnakları tamamlanmıştır, uzayabilir.Bağışıklık sistemi gelişmeye , kendi antikorlarını üretmeye başlamıştır.Bebeğiniz bu dönemde doğarsa, yeterince gelişmiş olup hayatını sürdürebilir.

Bebek son haftalarını güçlenmeye,günde 2—30 gr.kadar kilo almaya ve büyümeye adayacaktır.Ayın başında hala hareket ediyordur.Ancak doğuma 15-20 gün kala,mantıken yer darlığından,hareketlerin azaldığına da sık rastlanır.

Cenini kaplayan ince ülger şimdi hemen hemen bütünüyle dökülmüştür.Ancak doğumdan sonra,özellikle ensede ve omuzlarda kalabilir.Deri şimdi pembemsi beyazdır.Deiyi kaplayan yağlı sıvıda kaybolmak üzeredir.

Kafatası tümüyle kemiklenmemiştir.Kemiklerin arasında bıngıldak(fontonel)diye adlandırılan lifli yerler vardır.İki bıngıldak vardır:

Biri önde alnın üzerinde,eşkenar dörtgen şeklinde,art kafa(oksiput)seviyesinde.Bu bıngıldaklar,doğumcuya doğum sırasında kafanın pozisyonunu tanıma olanağı verir.Doğumdan birkaç ay sonra kapanacaklardır.

9.Ayın sonunda baş aşağıda,kol ve bacaklar karnın üzerinde kıvrılmış bir halde,çocuk doğmaya hazırdır.Ortama 3000-3300 gr.ağırlığında,50 cm.boyundadır.Şimdi tehlikesizce dışarıya çıkabilecektir.
Anne Karnındaki Bebeğin Aylara göre Gelişimi Nasıldır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>