Anasayfa » Bayanlara Özel

Hamileyken anne adayının nelere dikkat etmesi gerekmektedir

31 Mart 2012
reklamlar

Hamileyken anne adayının nelere dikkat etmesi gerekmektedir. Gebelik dönemi en önemli geçiş dönemlerinden biridir. Bu 9 ay içinde kendinize çok özen göstermeniz gerekmektedir. Sonuçta karnınızda bir can daha taşıyorsunuz bunu unutmayın.

Hamile bayanlar ne yapmalı nelere özen göstermeli hangi yemeklerden yemeli nelerden kaçınmalı. İşte o konularla ilgili detaylara sizler için aşağıda yer vermiş bulunmaktayız.

Hamile kadınları ilgilendiren konumuza hemen göz atmaya başlayabilirsiniz. Umarız çocuğunuz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir diyoruz konumuzun devamına geçiyoruz..

İlaçlar: Herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktora veya eczacıya danışılmalı, alınacak ilacın doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olmadığına emin olunmalı.

Egzersiz: Düzenli ve hafif egzersiz yapılmalı Anne ve bebek sağlığı için, hamilelik öncesinde fizik kondisyonu en iyi düzeye getirilmeli Herhangi bir kramp veya kanamada, egzersize son verilmeli.

Alkol: Fazla alkollü içki, eşler üzerinde hamileliği geciktirici etki yapar Alkollü içkiler azaltılmalı.

Sigara: Sigara ve benzeri tütün ürünleri de hamilelik ihtimalini azaltıyor. Tütün sperm ve yumurtayı hasara uğratabiliyor ve nikotin doğurganlığı kontrol eden hormonların düzeyini etkiliyor.

Beslenme yaşama alışkanlıkları: Eşler lifli yiyecekler bakımından zengin, yağ oranı düşük dengeli bir beslenme rejimi uygulamalı Yeterince vitamin ve mineral alabilmek için taze sebze ve meyveye de beslenmede geniş yer vermeli, bol süt içilmeli X ışınlarına ve toksit kimyasallara karşı tedbirli olunmalı.

Folik asit: Sağlık uzmanları, hamileliğe hazırlanan kadınların hazırlık döneminden hamileliklerinin 12’nci haftasına kadar her gün 04 mg folik asit almalarını önermektedir.

Folik asit, bebeğin Spina Bifida ve benzeri omurga ve omurilik sorunlarıyla doğma riskini yüzde 70 oranında düşürüyor Folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, esmer ekmekte ve tahıllarda da bulunuyor.

Rubella (Kızamıkçık): Kızamıkçık aşısı doktora kontrol ettirilmeli Hamilelik sırasında bu virüse yakalanılırsa çocuk, sağır, kör veya akli melekeleri eksik doğabiliyor.

Daha önce olunmadıysa kızamıkçık aşısı mutlaka yapılmalı Aşı yeni olunduysa, hamile kalmak için üç ay geçmesi beklenmeli.

Toksoplazma: Cenini beyin hasarlarına yol açarak ciddi biçimde etkileyebilecek, hatta anne karnında ölümüne yol açabilecek bu enfeksiyon türü genellikle kedi ve benzeri evcil hayvanların dışkısından, tükürük ve benzeri salgılarından bulaşıyor.

Bahçe veya saksı çiçekleriyle uğraşırken de eldiven kullanılması öneriliyor.
Hamileyken anne adayının nelere dikkat etmesi gerekmektedir yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>