Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Hava Yastıkları Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır

12 Haziran 2017
reklamlar

Hava yastıkları İngilizce adıyla airbag otomobillerde çarpışma esnasında içersine hava veya gaz olarak şişen sürücü ve yolcuları korumayı amaç edinen hayat kurtarıcı bir sistemdir. 1950 ve 1955’li yıllarda hava yastığı için patent çalışmaları olmuş ve yoğun tartışmalara sebep olmuştu.

Bunlara örnek verecek olursak hava yastığını sürücü bir düğmeye basarak hareketlendirecekti ve bu anlık bir refleks olduğu için manasız geliyordu birçok kişiye. Sonunda görüş birliğine varılarak birçok firma 1980’li yıllarda hava yastığının otomobillere entegrasyonu gerçekleşti ve kazalarda hayat kurtarıcı olarak rol oynadı.

Hava yastıkları ince naylon veya iplikten yapılır ve kontrolde sarılı bir şekilde bulunur. Çarpışma esnasında ise saniyenin onda biri hızla şişerek sürücü ve yolcuları korur. Ani frenlerde çarpmanın etkisiyle devreye girer. Hava yastığının da devreye girmesi için otomobillerin ön kısmında bir sensör bulunur. Tehlikeyi hava yastığına bildiren ve hava yastığının çıkmasını sağlayan bu sensördür.

Aracın sert kısma çarpmasıyla sensör durumu algılar. 1980 yılında ilk hava yastığı kullanılan otomobil Mercedes Benz W126s Class’tır. İlk yolcu hava yastığı ise 1987 yılında Porsche 944 model otomobilde kullanılmıştır. Önce sürücünün daha sonra yolcuların önünde birer adet hava yastığı bulunmaktadır ama bu durum markadan markaya da değişiklik gösterebilir. O yıllardan günümüze hava yastığı yaygınlaşarak artmıştır ve gelişme göstermiştir öyle ki hava yastığı açılan arabalar pert araba olarak nitelendirilir ve kasko araba fiyatını öder. Ama günümüzde pert arabalara sahte hava yastıkları monte edilerek alıcılar kandırılmaktadır. Bu yüzden ikinci el araç alırken aracı belirli testlerden geçirmekte fayda vardır.
Hava Yastıkları Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>