Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Borsa Nasıl Oynanır?

18 Haziran 2017
reklamlar

Emekliliğinizin geldiğini mi hissediyorsunuz?Borsaya yatırım yapmak servetinizi ve güvenliğinizi artırmanın bir yoludur, ancak ciddi riskler içermez. Mali geleceğiniz hakkında sağlam bir başlangıç yapmak için bu ipuçlarını takip edin.

Borsayı Anlayın

Düzgün yatırım yapmak için, borsanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Aşağıda, şartlar ve süreçlerin temel bir özeti bulunmaktadır:

  • Hisse senetleri; “Hisse” veya “öz sermaye” olarak da adlandırılan hisse senedi, bir şirketin kısmen sahiplenilmesini sağlayan bir sertifikadır. Para toplamak için, bir şirket halkın alabileceği payları serbest bırakır. Her pay, o şirkette küçük bir mülkiyet yüzdesini temsil eder.
  • Hissedar; Bu, bir şirkette hisse sahibi bir kişidir. Bir hissedar, bir paya kadar ve milyon kadarını tutabilir. Hissedarlara şirkette oy verilir ve kazancın bir yüzdesini kazanırız.
  • Borsa; Burası şirketlerin hisse senetlerinin alınıp satılmasıdır. Fiziksel bir yer veya sanal bir pazar olabilir.

Farklı Hisse Senetlerini Tanıyın

  • Hisse senedi, yeni gelenlere en fazla tanınan hisse senedidir. Bir şirkette bir pay. Hisse senedi, yatırımda en yüksek getiriyi sağlayabilir ancak en büyük riske sahiptir.
  • Tercih edilen hisse, hisse senedi gibi mülkiyet hakkı verir, ancak oy hakkını vermez. Tercihli hisse senedi ile ödenen temettüler, hisse senedi gibi değişmek yerine sabitlenir. Tercihli hisse, temettü geliri ortak hisseden daha güvenli bir kaynaktır.
  • Şirket seçerse hisse senetleri farklı sınıflara ayrılabilir. Tipik olarak, bir şirket, belirli grupların şirketin kontrolünü elinde tuttuğundan emin olmak için bir sermaye sınıfının diğerinden daha fazla oy hakkına sahip olmasını sağlayacaktır.

Stokların Değer Artışı Ve Azalması Hakkında Bilgi Edinin

Stoklar arz ve talep yasalarına göre çalışırlar. Bir hisse senedi talebi arttıkça ve daha fazla kişi satmaktan çok alımı ile ilgileniyorsa, hisse senedinin fiyatı artar. Bunun nedeni, stokun daha az arzı ve her hisse daha değerli hale gelmesidir. Hisse senetleri genellikle şirket talebi artar ve şirket performansı düşerse talepleri düşer. Talep genellikle gelecekteki performans beklentilerine dayanır. Yatırımcılar yakın gelecekte şirketin daha iyi performans göstereceğini hissedince, talep artacak.

Borsanın nasıl davranacağını kesin olarak tahmin etmek imkânsızdır. Bu nedenle bu yatırım şekli ile ilgili çok fazla risk söz konusudur.
Borsa Nasıl Oynanır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>