Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur

22 Haziran 2017
reklamlar

Ülkemizde yapılan araştırmalar banka ürünleri içerisinde en yoğun kullanımın kredi kartı ürünlerinde olduğunu göstermektedir. Kredi kartı düzenli kullanıldığı sürece gerek limit artırımı gerekse skor yüksekliğine sebebiyet olması durumuyla kredi kullanma olasılığı ve limitini yükselterek olumlu sonuçları da beraberinde getirecektir. Peki, gerek genelde dünya özelde de ülkemizde oldukça değişken ekonomik gelişmeler ve istihdam problemleri de düşünüldüğünde ödeme durumu değişkenliği ve istikrarsızlığı yüksek olasılığı söz konusu olduğunda durumlar ne olacaktır?

Kredi kartı ile ilgili icra-avukat serüveninin ilk adımı son ödeme tarihinin üzerinden 15 gün geçmesiyle başlamaktadır. Kredi kartınız minimum ödeme tutarı ödenene kadar, bir yaptırım ve ödemeyi hızlandırma stratejisi olarak ilgili banka tarafından kullanıma kapatılır.

İkinci ve Kritik Aşama-İdari Takip(Avukat-İcra Öncesi Son Durak)

Kart ödenmeme durumu 90. günü de bulduysa siz artık banka açısından adeta ümitsiz vaka konumundasınız ve banka artık sizinle müşteri ilişkisini kartı iptal ederek sonlandırır. Çünkü bu aşamaya gelene kadar banka gerekli hatırlatma amaçlı arama ve sms bilgilendirmelerine karşılıklı bir cevap alamamıştır. İdari takip sürecinde borcun ödenmeye çalışılması tüketici için yararlı olan olacaktır. Banka idari takibe girişinden itibaren tüketiciye 7 gün içinde gerek vade içerisinde oluşan faizlerin silinmesi gerekse de yeni ve daha cazip ödeme koşullarını oluşturabilme inisiyatifine sahip olacağından bu aşamada durumu olumluya çevirmek tüketici lehine olacaktır. Aksi takdirde son ve en sıkıntılı aşama ile yüz yüze kalınacaktır

Yasal Takip (Avukat-icra) Aşaması

90+7 ‘de banka tüketicinin ödeme sorumluluklarını idari takipteki çabalarla yerine getirilmesini sağlayamamıştır. Borcun tahsilini artık banka avukatlara devretmiştir. Bankanın doğrudan muhatap olmaktan çıktığı en kritik aşamadır. Borcumuza icra, haciz, mahkeme masrafları, faizler vb. eklendiği aşamadır.
Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>