Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Karabiber Ağacı Yaprağı Faydaları

2 Temmuz 2017
reklamlar

Asıl vatanı Hindistan olarak kabul gören karabiber ağacı, ılıman iklimlerde yetişir. Tırmanıcı ağaçlar sınıfı içerisinde yer alan karabiber ağacına ait meyveler, önce yeşile, ardından kırmızıya, en sonunda ise siyah renge bürünür. Bu ağaca ait meyveler, karabiber baharatı yapımı için kullanılmaktadır. Kurutulmuş meyvelerin öğütülmesi ile beraber karabiberin tozu elde edilir. Karabiber ağacına ait yapraklar da meyveleri kadar fayda sağlamaktadır. Karabiber ağacının yaprağı kalın ve parlaktır. Yaprakları 15-20 santim seviyelerine kadar büyümektedir.

Hindistan halkı, bu ağacı uğurlu ağaç olarak nitelendirmektedir. Karabiber ağacı yaprağı, hem mübarek törenler esnasında, hem de çoğu hastalık için tedavi amaçlı olarak kullanılır. Türkiye’de, Akdeniz sahil bandında da karabiber ağacına sıkça rastlanmaktadır. Son senelerde Hindistan haricinde de tedavi maksatlı kullanılan karabiber ağacı yaprağı, birçok hastalık için şifa içermektedir.

Karabiber Ağacı Yaprağı Ne Tür Hastalıklara İyi Gelir?

Öksürüğe, bronşite ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Açıktaki iltihap içeren yaralar için etkilidir. Bağırsak ve kanda yer alan parazit tedavisinde etkin rol oynar. Hafif yanıklara birebirdir.

Karabiber Ağacı Yaprağının Tedavi Aşamasında Kullanılma Şekli

  • Öksürükte, bronşitte ve solunum yolu hastalıklarında ısıtılan hardalın yağı, karabiber ağacı yaprağının üzerine sürülür ve göğsün üzerine konur. Rahatsızlıklar hafifleyinceye dek uygulama devam eder.
  • Kesiğin olduğu ufak yaralar için karabiber ağacına ait yaprağın suyu yaranın üzerine sürülür.
  • Kan ve bağırsakta meydana gelen parazit temizliği için 6-7 kadar karabiber ağacı yaprağı dövülür ve kaynayan suya atılır, biraz demlenmesinin ardından ılıklaşması beklenir ve daha sonrasında içilir.
  • İltihap içeren yaralar için, yara üzerine Hint yağı sürülür ve sonrasında karabiber ağacı yaprağıyla sarılır.
  • Yanıklara direkt olarak karabiber ağacı yaprağı ile bandaj uygulama işlemi yapılır.

Tüm faydalarına rağmen karabiber ağacı yaprağının bir hekime danışılmadan kullanılmaması gerekmektedir.
Karabiber Ağacı Yaprağı Faydaları yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>