Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Telefonla Kredi Kartını Online Alışverişe Açtırmak

8 Temmuz 2017
reklamlar

Günümüzde kredi kartının önemi bilinen bir gerçektir. Özellikle son yıllarda internet üzerinden alışverişin cazip hale gelmesi kredi kartının değerini ikiye katlıyor. Bireysel kredi kartları, banka kartları ve bu kartlara bağlı ek kartlar ile internetten alışverişe devam edebilmek için yasal mevzuat gereği onayımıza ihtiyaç duyuyor. Peki kredi kartımız ile online alışveriş yapabilmek veya online alışverişte kullandığımız kredi kartımızın bu işlevini devam ettirebilmek için ne yapmalıyız?

Sms Yoluyla Onay

Bankanın sistemine kayıtlı olan cep telefonunuzdan yine ilgili bankanın belirlemiş olduğu 4 haneli telefon numarasına onay mesajı göndererek kartınızın internet kullanımına açılmasını yada halihazırda kullandığınız kartların onlinealışverişe açık kalmasını sağlayabiliriz. Kredi kartıile internet üzerinden alışverişe devam etmek için yasal olarak bu onayı vermemiz gerekiyor.

Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla

Kredi kartımızın bağlı bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ilgili birime ulaşıyoruz. Burada yapacağınız görüşmede güvenliğiniz için size bir takım sorular yöneltilecek. Bu adımı da geçtikten sonra kartınızın internet kullanımına açık olup olmadığı kontrol edilecek. Açık değil ise açılması için sizden onay istenecek. Onaylamanız durumunda kartınızla internetten alışverişe dilediğinizce devam edebilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar internetten alışveriş yapabilmek için 3d secure (3 boyutlu güvenlik) sistemine üye olmayı zorunlu kılıyor.

3 Boyutlu Güvenlik Nedir?

Bu sistem alışverişin tarafları olan müşteri, satıcı ve banka arasında ödemenin güven içerisinde yapılmasını sağlıyor. Alışveriş esnasında sistem tarafından kayıtlı cep telefonunuza gelen şifreyi açılan ekrandaki kutucuğa girerek ödemenizi onaylıyorsunuz. İşlemin bu şekilde gerçekleşmesi ile ödeme esnasında kart bilgileriniz başkaları tarafından bilinse dahi cep telefonunuza gönderilen şifreyi bilemeyecekleri için alışverişiniz güvenle sağlanıyor. Böylelikle taraflar hiçbir şekilde mağdur olmuyor.
Telefonla Kredi Kartını Online Alışverişe Açtırmak yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>