Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Daha Az Doğalgaz Faturası Ödeyip Daha Fazla Isınmak Mümkün

3 Ağustos 2017
reklamlar

Soğuk kış aylarında yaktığımız doğal gazın faturasını düşürmek mümkün. Peki, bunu nasıl yapabiliriz? En büyük yapılan yanlışlardan biri doğal gazı açıp kapatmak. Doğal gazı yakmaya başladığımız tarihten itibaren belli bir sıcaklığa getirilip kış sonuna kadar öyle kalmalı. Doğal gazı açıp kapatmak gazı ateşlemek daha çok gaz tüketimine sebep olur. Dışarı çıkarken ya da gece yatmaya giderken doğal gaz kısılabilir. Böylece tasarruf etmek mümkün olabilir.

Kombi Seçimi Önemli Mi?

Başka önemli bir nokta da kombiniz. Kombi seçiminizi yoğuşmalı kombiden yana kullanmalısınız. Ayrıca kombinize her yıl bakım yaptırmak da daha iyi çalışmasını sağlar. Eğer merkezi sistem varsa en güzeli ısı pay ölçer cihazı alıp kullanmanız. Bu cihazı kullanmanız durumunda sadece kendi harcadığınız kadar doğalgazı ödeyebilirsiniz. Bu da oldukça tasarruf etmenizi sağlayan faktörlerden biridir

Başlıca Püf Noktaları

Evinizin daha sıcak faturanızın daha düşük olmasını istiyorsanız uygulamanız gereken birkaç püf noktası var. Bunlardan bir tanesi eviniz de ısı yalıtımı olması. Dışarıdaki soğuk havanın içeri girmemesi ve aynı şekilde içerideki sıcak havanın dışarı çıkmasını engellemelisiniz.

  • Güneş gören odalarınızın perdelerini güneş varken açmalı bu sayede odanızın ısınmasını sağlamalısınız. Güneş gittiği zaman perdeyi kapatmalı bu sayede sıcak havayı içerde muhafaza edebilirsiniz.
  • Pencerelerdeki tek cam da ısı kaybına neden olur. Bu nedenle çift cam olmasına dikkat edilmeli.
  • Evin içerisinde çamaşır kurutuyorsanız bu da ısı kaybına neden olan faktörlerden biridir. Mümkün olduğunca evde çamaşır kurutmamalısınız.
  • Evinizi havalandırmak istiyorsanız bunu kombi açıkken yapmayın. Kombiyi mutlaka kapatmalısınız.
  • Isıtıcıların önüne eşya koymamalısınız. Isının odaya dağılmasına engel olabilir.
  • Isıtıcınızdan gelen sıcaklık arkasındaki duvarı ısıtır. Bu da ısı kaybına neden olur. Bunu engellemek için ısıtıcınızın arkasına yalıtım levhaları koymak bu problemi ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.Daha Az Doğalgaz Faturası Ödeyip Daha Fazla Isınmak Mümkün yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>