Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Ne Zaman Çıkacak 2017

3 Ağustos 2017
reklamlar

Çıkan kanunlar arasında kadınlara tanınmış olan en önemli haklardan birisi doğum borçlanması diyebilmemiz mümkündür. Kadınlar için ilk sigorta girişlerinden önce doğan çocukları için doğum borçlanması hakkı verilmediği bilinir.

Sigorta girişi öncesi doğum yapan annelerin çocukları için doğum borçlanması yasası yolda!

İlk sigorta başlangıç zamanından önce dünyaya gelen kadınların çocuklarına doğum borçlanması yapma hakları bulunmamaktadır. Annelere sigortadan önce doğan çocukları için borçlanma hakkı verilmesiyle ilgili düzenleme tamamlandı. Düzenlemenin yasalaşması durumunda binlerce anne sigorta girişinden önce dünyaya gelen çocuğu için doğum borçlanması ödeyebilecek ve erken emekli olabilme hakkına sahip olacak.

Yolda olan düzenlemeyle birlikte erkeklerin sigorta girişi öncesi askerliğini borçlandığı gibi kadınlarda doğum sürelerini borçlanma hakkına sahip olacak. Borçlanma yaptığı süre kadar sigorta girişi geri çekilecek ve daha erken emekli olabilme hakkına sahip olacak.

Konu ile ilgili düzenlemenin tamamlanmasının ardından teklif TBMM’ye sunulacak. Bu düzenlenmenin yasalaşması mümkün olursa binlerce kadın bu haktan faydalanacak ve erken emeklilik hakkına sahip olacak.

Doğum Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar!

Kadınların doğum borçlanmasını 3 çocuk için yapma hakları vardır.

Her bir çocuk için 720 güne kadar toplamda da 2160 güne kadar borçlanma hakkı vardır.

Borçlanma süresi çocuğun doğum tarihi ile doğum tarihinden sonraki 2 yılın dolduğu zamana kadardır. Bu arada anne adına yatan prim varsa 2 yıllık süreden düşülerek borçlanma yapılır.

BAĞ-KUR’u olan kadınların da doğum borçlanması yapma hakkı vardır.

Kadınların doğum yaptıktan sonra ölen çocukları için doğum tarihinden ölen tarihine kadar olan süre doğum borçlanması yapılabilir.

2017 Doğum Borçlanması Ne Kadar?

Doğum borçlanması için ödenecek günlük en düşük tutar 2017 yılı için 18,96 TL.
Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Ne Zaman Çıkacak 2017 yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>