Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

İş Bankası İban Öğrenme Sorgulama

3 Ağustos 2017
reklamlar

İban numarası, banka hesaplarında havale amacıyla kullanılan bir kod sistemidir.İban Numarası üzerinden sadece para yatırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Yani İban Numarası sahip olunan hesabınızdan para çalınma riski yoktur. İban Numarası uluslararası işlemlere açık olup, en fazla 34 haneden oluşmaktadır. Ülkemizde ise 26 haneden oluşan iban numarası, ilk iki hanesi “TR” yani ülke kodundan oluşmaktadır. Ülkemizde Merkez Bankasının düzenlemesine göre 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren yurtiçi para aktarımlarının hepsinde iban numarası kullanılma zorunluluğu getirilmiştir.

İban Güvenli mi?

Bir banka hesabınız varsa ibannumarası da banka tarafından size verilmektedir. Dizilimde ülke kodundan sonra gelen kontrol basamakları, işlemin güvenli gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Eğer kontrol kodları eşleşir ise işlem gerçekleştirilir. Eşleşme olmazsa işlem, güvenlik nedeniyle iptal edilmektedir. İban Sistemi, banka hesapları arasında gerçekleşen hesap trafiğinin güvenliğini en üst düzeye çıkarır ve birçok ülke tarafından da kullanılmaktadır.

İş Bankası İban Numarası İnternetten Nasıl Öğrenilir?

Her banka gibi, İş Bankası da müşterilerine iban numarası vermekzorundadır. Bunu internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilmektedir. Arama motoruna, İş Bankası İban Sorgulama aratıldığında karşınızda gelen sayfadan İş Bankası sitesine girdikten sonra karşınıza İban Sorgulama sayfası gelmektedir. Bunun için hesap türünüzü seçmek gerekmektedir. Karşınıza iki seçenek çıkmaktadır: Vadesiz TL ve Vadeli DTH. Hesabınızın türünü seçtikten sonra, Şube Kodunuzu seçilmektedir.. Bunun için ikamet ettiğiniz yerin yakınındaki bir şubeyi seçiniz. Son olarak kartınızın ön kısmında yer alan Hesap numaranızı yazınız. Böyleceiban numarasıöğrenilebilmektedir.

İban Sorgulamanın Diğer Yolları Nelerdir?

İş Bankasının internet sitesinden başka öğrenmenin yolları bulunmaktadır. Herhangi bir İş Bankası şubesine giderekiban numarası öğrenebilmektedir. Telefon bankacılığını kullanmak için “0 850 724 0 724” numaralı telefonu arayarak da öğrenilebilmektedir.
İş Bankası İban Öğrenme Sorgulama yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>