Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Olimpiyatlara Damgasını Vuran 5 Olay

6 Ağustos 2017
reklamlar

Spor dünyasının en büyük en kapsamlı organizasyonlarında biri olan olimpiyatlar birçok üzücü ve ilginç olaylara tanıklık etmiştir bunları sizin için derledik

1996 Atlanta olimpiyatlarına saldırı

Atlanta’nın ev sahipliğinde 1996 yılında düzenlenen olimpiyatlarda korkunç bir saldırı yapıldı.Bomba ile saldırılan olimpiyat parkında bir seyirci öldü 100 kişiden fazla insanın yaralandığı kayıtlara geçti.Olay bir süre sonra olayın zanlısı Erik Robert adlı ABD vatandaşı yakalanıp cezaevine koyuldu.

Münih Katliamı

1972 yılında Batı Almanya’nın Münih kentinin ev sahipliğinde düzenlenen yaz olimpiyatları çok vahim bir olaya tanıklık etmiştir.5 Eylül sabahı saldırganlar 11 İsrail’i sporcuyu rehin almışlardır. Talepleri İsrail’de hapis tutulan 234 Filistinlinin serbest bırakılması Operasyonlar kurtarılamaya çalışılan sporcuların hepsi ölmüştür.

3) Ben Johnson

Kanada vatandaşı atlet Ben 1988 Seul olimpiyatlarında 100 metrede 9.79 ile dünya rekoru kırmış ve altın madalyayı almıştır.Ancak belli bir süre geçtikten sonra sporcunun rekoru ve altın madalyası elinden alınmıştır.

4) Su topunda Kanlı Maç

1956 yılında Melbourne ‘in ev sahipliğinde düzenlenen olimpiyatlar Macaristan ve Sovyetler birliğinin su topu maçındaki olaylarla tarihe geçmiştir.2 takım Macaristan’daki devrimden sonra başkent olan Budapeşte’ninSovyetler birliği tarafından bombalanmasından sonra ilk defa karşı karşıya gelmiş ve Macarlar maçı 4-0 kazanmıştır.Maç tam sorunsuz bitiyor derken Macar oyuncu Ervin Sovyetlerden Valentin’in yumruklu saldırısına uğraşmıştır.Yüzü yaralı bir biçimde dışarı çıkarılan Ervin yüzündeki kanlar sebebiyle kanlı maç olarak anılmıştır.

5) Irkçılığa Yumruklu Protesto

1968 yılında Meksika’nın düzenlediği olimpiyatlarda 200 metre yarışında Amerikalı atletler 1 ve 3 olmuştur.Madalya töreninde siyah eldivenli ellerini havaya kaldırarak ülkelerindeki ırkçılığı protesto etmişlerdir. Bu ikili bu hareketten sonra milli takımdan çıkarılmıştır.
Olimpiyatlara Damgasını Vuran 5 Olay yazısına ait etiketler : ,


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>