Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Bergamot Nedir? Bergamot Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

13 Ağustos 2017
reklamlar

Bergamot son dönemlerde sıklıkla duyulan bir bitki türüdür. Öyle ki soğuk çayların bile aromasında kullanılan oldukça sağlık bir bitkidir. Sedefgiller ailesinden kendine yer bulan, tohumları kapalı olan bu bitki oldukça sağlıklıdır. Ancak duruma göre bazı koşullarda, zararlarda bulunmaktadır.

Narenciye türünde bir bitki olduğundan ötürü, kabuğunun hoş kokusu yüzünden bazı durumlarda güzel kokan kabukları her alanda kullanılmaktadır. Türkçe karşılığı armut veya bey armudu denilmesinin asıl nedeni bergamot ’un tam anlamıyla armutta benzeyen bir bitki olmasından ötürüdür. Türkiye de Akdeniz kıyılarında yetişen bergamot üreticiliği son dönemlerde hem çayının hem de yağının yapılıp satılmasından dolayı oldukça popüler bir konuma gelmiştir.

Bergamot Çayının Faydaları Nelerdir?

Sadece çayının değil yağının ve parfümlerinin de üretildiği bir bitki olan bergamot ‘un çayı da oldukça lezzetlidir. EarlyGreen listesine dahil olan bergamot, bu listede yer aldığından ötürü en başta kilo problemleri olanlar için çayının tavsiye edildiği bir üründür. Ayrıca bergamot çayının vücuttaki ölü derileri öldürerek ve sağlamış olduğu doğal güzel koku ile insanın doğal güzelliğine kavuşmasına sağlayan bir bitkidir. Bununla birlikte, boğaz ağrılarını azaltan bergamot çayı, sağlamış olduğu içindeki toksinlerin insan bedeninde ki sindirim sistemini büyük oradan hızlandırdığı ve bu sayede kilo veriminin hızlandırıldığı bilim adamları tarafından tespit edilmiş bir durumdur.

Bergamot Çayının Zararları Nelerdir?

Bergamot çayının özellikle hanımlarda adet düzensizliği, rahimde meydana gelen ağrılar gibi bazı çeşitli ağrılara yol açmaktadır. Özellikle hanımların hamilelik döneminde bergamot gibi bitkileri tüketmesi kesinlikle doğru bir durum değildir. Bergamot genel anlamda doğal ve sağlıklı bir bitki olduğundan herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak alerjisi bulunanların hemen doktora gitmeleri şiddetle tavsiye olunur.
Bergamot Nedir? Bergamot Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>