Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

21 Ağustos 2017
reklamlar

Hijyen ve temizlik sağlık içindir. Mikroplardan temizlenmeye çalışırken toksik maddelerle sağlığınıza ve tabiata zarar vermemeye özen gösterin Temizlik esnasında ve sonrasında hiçbir zararlı kimyasala esir olmamak için son derece tesirli ve tabii bir fırın temizleyicisini evde basitçe hazırlayabilirsiniz. Masrafı çok az olan bu fırın temizleyicisinin çevreye ve sağlığa hiçbir zararı yoktur.

Piyasadaki fırın temizleyicilerin çoğu amonyak ve kostik gibi toksik ürünler içerir. Sprey biçimindeki fırın temizleyiciler uygulama esnasında havada zerrecikler oluştuğu için solunum yapıldığı zaman akciğerlere zarar verebilir, tene ya da gözlere temas edebilir ve pişirdiğiniz yemeklere etki ederek sağlığınız için tehdit oluştururlar.

Gerekli Malzemeler Nelerdir?

1,5 su bardağı karbonat, yarım su bardağı sıvı sabun ya da sıvı Arap sabunu, 1/4 su bardağı beyaz sirke (veya tabii elma sirkesi) yeteri miktarda su. Bu malzemeler ile birlikte kıvamında bir macun hazırlayın.

Fırın Nasıl Temizlenir?

Öncelikle fırının ızgarasını ve tepsilerini dışarı çıkarıp lavaboda temizleyin. Pasta fırçası ya da küçük boya fırçası kullanarak hazırlamış olduğunuz macunu fırının yanlarına ve tabanlarına sürün. Fırının kapağına ve de camına bu karışımı sürmeyin. Fırının kapağını kapatın ve en az 7 ya da 8 saat veya gece süresince bekletin. Ertesi gün bir kap su ve sünger yardımıyla kir birikintilerini basitçe temizleyin. Kaptaki suyu kirli bir hal aldıkça değiştirin. Fırın temizlendiğinde kağıt havlu ya da temiz bir bez ile kurulayın.

Fırın Kapağının Camı Nasıl Temizlenir?

Su ile 1/4 su bardağı karbonatı karıştırarak kıvamında bir macun hazırlayın. Bu macunu sünger ile birlikte fırın kapağını açarak camı kaplayacak biçimde yayın. 20 dakika boyunca bu şekilde bekleyip macunu nemli bir süngerle silerek temizleyin. En sonunda bir kağıt havlu ile ovalayın, cam pirüpak olacaktır.
Fırın Temizliği Nasıl Yapılır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>