Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Manipülasyon Nedir, Manipülasyon Tekniği İle Neler Yapılabilir?

4 Eylül 2017
reklamlar

İnsanlar özgür dünya’ya gelir. İstediğiniz bir şeyi yapmak ya da yapmamak ancak size kalmış olan bir durumdur. Hemen sizlere bunun tanımını kısaca yapmak istiyorum.

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon, bir nevi yönlendirme taktiğidir. Her şey senin kararına bağlı olarak değişir. Kuralları sen koyarsan bu oyunda sen oynarsın yani kısaca sen ne dersen o dur. Herkes kendinle olan bir şeyi senden daha mı iyi bilecek tabi ki hayır sen daha iyi bilirsin.

Her şey de senin düşüncen daha önemlidir. Örneğin borsa da duyarsınız hep borsa hareketlenir bir alım – satım işleri felan gerçekleşir. İşte yine burada olduğu gibi bir yönlendirme söz konusu gerçekleşmektedir. Büyük balıkla bir manipülasyon yapar geri kalan tüm küçük balıkları hop ağına düşürüp yutabilir. Bu yüzden dünya genelinde en karlı olan bir iş insanları senin için bedava ya çalıştırmaya yönlendirmektir.

Sonrasın da İnstagram hepimiz bu platformun gönüllü birer işçileriyiz. Amacımız yok. Karımız yok. Ee o zaman bizde burada kendimizi Manipüle ediyoruz. Resimleri ayarla, efektleri yap en son olarak da instagram a şak diye yapıştır. İşte buna da Foto Manipülasyon denmektedir.

Tarihte Foto Manipülasyon çok kullanılmıştır ve halen daha kullanılmaktadır. Afişe bakarsın ağzının suları akar ancak gerçeği görürsün o afişle yakından uzaktan alakası olmadığını anlarsın. Yani kısaca anlayacağınız bu işlerin Photoshop zamanından daha önce başladığını buradan görebiliyoruz.

Manipülasyon, mikro düzeyde de makro düzeyde de yaygın olarak kullanılır. Mesela bir ilişkinden örnek verecek olursak sevgiliniz ya da bir yakın arkadaşınız sizi sürekli manipüle ediyor olabilir. Bunu hiç düşündünüz mü? Bunları düşünmeniz gerekliydi..

Mesela , “Benim Olmazsan İntihar Ederim?” bu ne kardeşim.. 🙂 İşte Manipülasyon’a bir örnek daha..

Bir toplumu da bu şekilde etkileyebilirsiniz ufak bir montaj yaparak olmamış bir şeyi olmuş gibi göstererek isteklerinizi kitleye kolayca ulaştırabilirsiniz. Diktatörler ve yardımcıları Manipülasyonu zamanında çok iyi kullanmışlardır ve kullanmaktadırlar.

İnsan özgür doğar. Oysa her yerde zincire vurulmuştur. Çünkü bir insan doğar doğmaz Manipülasyonun hedefindedir. Aileler, şirketler ve idareciler hepsi neyin nasıl düşünmen gerektiğini zaman içinde sana öğretirler.
Manipülasyon Nedir, Manipülasyon Tekniği İle Neler Yapılabilir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>