Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Kredi Kartı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

1 Haziran 2018
reklamlar

Kredi kartı çağımızın en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmiş durumdadır. 1 Ocak 2014 tarihine kadar ülkemizde kredi kartı almak çok kolaydı. Hatta çarşıda pazarda bankalar stand açar, vatandaşlara kredi kartı dağıtırlardı. Tabi ödeme alışkanlıkları olmayan, kredi kartını düzenli kullanamayan vatandaşların sayısı her geçen gün arttı ve 2013 yılında kredi kartı borcu ödeyemeyenlerin sayısı zirve yapmasından ardından bir takım koşullar getirildi. Bunlarda taksitlere sınırlama, limit belirleme, ödenecek asgari tutarlarda zorunluluklar gibi bir dizi mecburiyet aslında vatandaşa kredi kartı kullanımının bilinçlendirilmesi ve kredi kartı yüzünden zor durumlarda kalmanın önüne geçmek amaçlanmıştır.

Kredi kartı almak için ilk şart  18 yaşını doldurmaktır. 18 yaşını doldurmuşsanız bir işyerinde çalışmıyor ama öğrenci iseniz kredi kartı alabilirsiniz. Birçok bankanın öğrenci kredi kartı seçeneği mevcuttur. Ayrıca 18 yaşından önce kredi kartı sahibi olmak mümkün ebeveynin kredi kartından velisi olduğu kişiye ek kart çıkartarak 16 yaşından itibaren kredi kartı sahibi olmak mümkündür. 18 yaşını doldurmuş olan her TC Kimliğine sahip kişi internet, telefon veya şube bankacılığı ile müracaat ederek kredi kartı sahibi olabilir.

Kredi Kartı Sahibi Olmanın Şartları Nelerdir

 Kredi kartı sahibi olmanın ilk şartı 18 yaşını doldurmak demiştik bunun ardından en büyük kriter ise bir kişi ancak gelirlerinin 4 katına kadar toplam kredi kartı limiti sahibi olabilir. Örnek vermek gerekirse 1.000 TL bir geliriniz varsa bütün kredi kartlarınızın toplamı 4.000 TL olabilir. Eğer cebinizde 2.500 TL’lik bir kredi kartınız varsa ancak 1.500 TL’lik bir kredi kartı müracaatında bulunabilirsiniz. Ayrıca bu gelirinizin belgelenebilir olması şarttır. Eğer resmi olarak belge sunabileceğiniz bir gelir beyanınız yoksa kredi kartı almanız neredeyse imkansızdır. Kredi kartı başvurunuzun olumlu yada olumsuz olarak etkileyecek en önemli unsur ise kredi notunuzdur. Kredi notunuz düşük (riskli) alanda ise kredi kartınız onaylanmayacaktır.

Kredi kartlarında yapılan değişiklikler neticesinde birçok taksit sınırlandırılmış hatta bazı ürünlerde hiç taksit yapılamamaktadır. Ayrıca, hesap kesimleriniz %50 sini ödemek zorunda olduğunuz ekstreler gelecektir. Kredi kartı almadan önce hangi kart size uygun, hangi karta ne kadar ekstre gelecek gibi konuları da araştırmanız sizin faydanıza olacaktır.
Kredi Kartı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>