Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Amip Nedir? Özellikleri Nelerdir?

30 Aralık 2018
reklamlar

Amipler nedir üreme nasıl gerçekleşir eko sistemi neler değiştirir? Bu canlı türlerine örnekler hakkında bir çok doğru bilgiye buradan aşağıdan hemen ulaşabilirsiniz arkadaşlar buyurun detaylı sizlere özel açıkladık.

Üstünde hayat sürdüğümüz ekosistem içinde, milyonlarca değişik işlek türü yaşamaktadır. Bu canlıların birçoğu, gözle görülemeyen mikroskobik boyutlarda olanama ekosistemde belirli görevleri tespit edilen canlılardır. Amip de bu işlek türlerinden birisidir.

Bütün canlılar, özellik olarak hücrelerden ortaya gelmektedir.  Mikroskobik boyuttaki canlıların bir bölümü tek hücreden meydana gelir. Amip, tek hücreden oluşan ve kolay yapıda olan bir canlıdır.

Mikroskoplar vasıtası ile, bu canlıya değin bulgular elde edilmiştir. Bu canlının ortalama olarak çapı, milimetrenin onda biri kadardır.  Bu çap da, iğne ucu büyüklüğüne eşit gelmektedir. Canlının mevcut tek hücre içinde, sitoplazma adı verilen hücre plazması yer alır.

Bu plazma, peltemsi bir yapıya sahiptir.  Yine bu plazma, tamamiyle saydam bir yapıya sahiptir.
Amibin hayatsal faaliyetleri ise, hücrenin tam merkezinde bulunan çekirdek doğrulusunda yönetilmektedir.

Bu tek hücreye sahip canlının hayat kısmı olarak karşımıza, sulak alanlar çıkmaktadır.
Amip, sularda yaşamakla beraber, bu canlının yaşayabilmesi içersinde su sıcaklığının makul derecede olması gereklidir.  Amip, ayırt edici bir özellik olarak tek bir saniye dahi hareket etmeden duramamaktadır.
Canlının yaptığı harekete amipsi hareket adı verilir ve yaptığınız olayvasıtası ile defalarca kez yer değiştirir.
Öncelikle hareket etmek içersinde, mevcut hücreyi öne doğru sürmektedir.

Öne sürülen hücre, canlıda bir yalancı ayak getirmektedir.  Ardından, hücrenin içinde tespit edilen sitoplazma kütlesi, bu yalancı ayağın içerisine doğru süzülmektedir.  Böylece, kütle taşınmış gerçekleşir ve hareket sonuçlanmış gerçekleşir. Bu hareket, bir kayma hareketidir.  Canlının hareket özelliğinden de anlaşılabileceği gibi, bu işlek hareket edebilmek içersinde şeklini değiştirmek zorundadır.
Zira bu amip sözcüğü de, Yunancada değişme sözcüğünden gelmektedir.

amip Suların içinde hayatını sürdürmekte olan Amip, sularda durmadan hareket eder iken çoğu parçacığa çarpmaktadır.  Eğer çarpılan parçacık bir yiyecekse, işlek tüm sitoplazması vasıtası ileyiyecek parçacığını kuşatmaktadır.  Ardından yiyeceği sitoplazmanın içerisine alarak sindirmektedir.  Eğer çarptığı yiyecek sindirilemeyecek kadar büyük boyutlarda ise, işlek bu parçacığın etrafından dolanarak yoluna devam etmektedir.

Tek bir hücreye bulunduran bu canlının, kendisine özgü bir solunum ya da boşaltım sistemi mevcut değildir.
Canlı, solunum içersinde suda tespit edilen Oksijeni hücre zarından geçer ve tüm sitoplazmaya yaygınlaşır.
amip2 Işlek boşaltımda ise, hücre atıklarını hücre zarı vasıtası ile olmaktadır.  Tek hücreye sahip canlıların bir bölümü, ikiye ayrılarak çoğalma göstermiştir.  Amip de, aynı tekniği kullanarak çoğalmaktadır.
Bu çoğalma, bir eşeysiz üreme türüdür.  Bu üreme türünün ilk evresinde, hücrenin ortası iki yana doğru çökme gösterir.  Bu çökme işleminin sonrasında hücrenin çekirdeği ikiye bölünmektedir.  Canlı tamamiyle ikiye bölündükten ardından, her iki hücreye de çekirdek düşmektedir.  Bu üreme, defalarca kez bu yolla ortaya gelmektedir.
Amip Nedir? Özellikleri Nelerdir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>