Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Nanoteknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?

30 Aralık 2018
reklamlar

Nano’ kelimesi bakımından Yunancadan gelmekte ve bir diğer anlamı ile de cüce manasında kullanılmıştır.
Bir Nanometre (nm) metrenin milyarda biri kadar bir uzunluğa sahiptir ve kuramsal olarak milimetrenin de milyonda biri kadar bir uzunluktur.
İnsan saç teli ile bir kıyaslama yaptığımızda tahminen olarak saç telinin on binde biri kadar bir kalınlığa sahiptir.Ayrıca saç kılının seksen binde biri büyüklüğüne sahip parçacıkları ifade etmektedir.
Bir futbol topu ile dünyayı karşılaştırmamız nano ebatı ifade etmede hatalı bir mukayese olmayacaktır.

Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji; atomların ve moleküllerin en ufak birimlerini ifade etmek ve maddeyi atomik ebatı ile muayene etmek emeli ile kullanılmıştır. Atom üzerine atom koyarak yeni maddeler oluşturmayı ve sahip olunan maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını barındırmaktadır. Eğer doğadaki atomik dizilim taklit edilebilir veyahut kopyalanırsa eğer atomlar hareket ettirilebilir ve böylelikle çoğu değişik madde oluşumu sağlanabilir. Bu kanaat son zamanlarda nanoteknolojiye olan alakayı artırmakla birlikte bu alandaki çalışmaları da hızlandırmıştır.
Birçok dalda sahip olunan sınırlar kaldırılabilir ve kömür gibi bir maddenin molekülleri değiştirilerek elmas elde edilebilir.

Nerelerde Kullanılır?

Nanoteknolojinin kısmı epey geniştir ve genişlemektedir. Günümüzde fizik, kimya, biyoloji,bilgisayar,malzeme bilimi,elektronik gibi alanlarda tüketiminin yanı sıra, tıp bölümünde da epey etkileyici ilerlemelere olanak sağlamaya başlamıştır. Gelişmekte olan bir teknolojidir,kısıtlı sayıda programları olsa da ileri ki yerine çok henüz geniş yelpazelere yayılacağı ortadadır.

Bu teknolojiyle üretilebilecek çoğu mikroskobik aygıtlar belki de damarlarımızda dolaşacak ve birer eksper gibi rehabilitasyon sağlayacaklardır. Nano boyuta sahip yapıların fiziksel özelliklerini anlaşılması ile yeni bir nanoskopik dünya ile bir köprü sağlanabilir.

Nanomateryallerin üretimi eşliğinde çok henüz metanetli ulaşım araçları ve kirlenmeyen, paslanmayan eşyalar;hatta kendisi kendisini temizleyen elbiseler üretilebilecektir. Gelecekte en büyük meselelerden biri olacak olan kullanmak mümkün su kaynakları da, bu teknoloji ile kendini yenileyebilecektir. Belki de yakın bir tarihte insan bedeninde çalışabilecek biyolojik ve farmokolojik bilgisayarlar bu yolla üretilebilir. Nanoteknoloji içersinde, çağımızın anahtar teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz.

Şu bir gerçek ki nanoteknoloji ileride insanlığın radikal değişimlere hazırlıklı olması gerekliliğini şuandan çoğu programı ile göstermiştir. Herkesin kendisi bilgisayarını ürettiği ve buyruklar verilen sistemler düşleyelim.
Nanoteknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>