Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

İnsanlarda Nadir Görülen Göz Renkleri

30 Aralık 2018
reklamlar

Öncelikle arkadaşlar göz rengi kavramı nedir kısaca bir bunu tanımamız gerekmektedir. İnsanlar üzerinde daha önce yapılmış olan deneyler sonucunda farklı sonuçlar aldıklarını görebiliyoruz. İnsanlar da nadir olarak görülen göz renkleri neler anlam ifade ediyor. İşte detaylar..

Niye kimi göz renkleri çok seyrek görülüyor? Ilk olarak şunu belirtmek lazım olur ki göz rengi ebeveynlerden çocuklara kalıtılan çoklu gen etkileşimleri neticeninde meydana çıkan komplike bir özelliktir. Bazı göz renkleri epey seyrek görülmektedir; zira oldukça az insan seyrek tespit edilen göz rengi genlerini taşımaktadır.

İkinci bir faktör ise, seyrek tespit edilen göz rengi genlerinin resesif olarak kalıtılmasıdır. Yani bu vaziyet sözü edilen genlerin başka baskın genler doğrulusunda baskılandığı manasına geliyor. Ancak, bir insanın göz renginden mesul gen setleri daha tam manasıyla bilinmemektedir.  Bu konudaki incelemeler ise hala devam etmektedir.

Iris, gözümüze rengini veren bir göz kısmıdır.  Göz rengi ise irisin pigmentasyonu ve iriste ışığın yansıması olmak suretiyle iki faktöre bağlı olarak oluşmaktadır.  Ayrıca iris, melanin adı verilen kahverengi pigment ve lipokrom adı verilen sarımtırak bir pigment olmak suretiyle iki değişik pigment barındırmaktadır.

Buna göre, şayet iris hücrelerinde melanin pigmenti daha çok konsantrasyondaysa koyu renkli göz renkleri meydana çıkmaktadır. Nadir görülen göz renklerinin sebep ortaya geldiği ile ilgili tartışmalar ise hala sonuçlanmamıştır.  Peki, dünyada en seyrek görülen göz renkleri nelerdir? Bu göz renkleri yeşil, amber, mor, kırmızı ve kara olarak sıralayabiliriz.

Mesela örnek verecek olursak eğer, Yeşil göz rengi, dünyada çoğu şahıs doğrulusunda beğenilen seyrek tespit edilen göz renklerindendir.
Sadece oldukça az insan yeşil gözlü olarak doğmaktadır.  Yeşil göz en fazla Kuzey ve Orta Avrupa da sık görülür.
Yeşil gözlü fertlerin irisleri oldukça az miktarda melanin barındırmaktadır.  Ayrıca, söz edilen kişilerin irisleri orta ölçüde lipokrom barındırmaktadır.  İriste melanin pigmentinin oldukça az olması göze açık ve mavimsi renk vermektedir.  Lipokromdan dolayı mavimsi ve sarımsı renk, yeşil göz  renginin meydana çıkmasını gerçekleştiren ana faktörler arasındadır.

Gözdeki yeşil rengin yoğunluğu, irise gelen ışığın saçılmasına bağlı olarak az da olsa değişebilmektedir.
Bu vaziyet kimi insanların göz renginin niye değişik ışık koşullarında değişik gözüktüğünü izahı yönünden epey ehemmiyetlidir. Sözü edilen hadise “Rayleigh Saçılması” olarak adlandırılmaktadır. Ancak, şu da bilinmelidir ki, insan gözü hiçbir zaman mavi veyahut yeşil pigment taşımamaktadır.
İnsanlarda Nadir Görülen Göz Renkleri yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>