Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Kaledonya Adaları Hakkında Bilgiler

30 Aralık 2018
reklamlar

Kaledonya Adaları Hakkında Bilgiler. Bu ada nedir, nerede oluşmuştur ve onun haricinde genel özellikleri nelerdir bu konuyla ilgili bilgilere burada bulabileceksiniz. Kaledonya Adaları ile ilgili olarak bilgiler inceleyebilirsiniz..

Hayalet Ülke “Kaledonya Adaları”

Adanın bütün kıyıları, girişi engel olan döküntü kayalıklarıyla çevrili olmasının yanı sıra; Thio, Hienghöne Bourail, Pam gibi korunaklı tabii limanlar bulunmaktadır.

Öteki adaların tümü mercan kökenlidir ve tekilce Loyaute Adaları yerleşime açıktır.Yıllık ortalama hararet 22°Cdir; mayıs-kasım arası kurak mevsimde, ısı bariz biçimdi daha az, aralık-nisan arası yağışlı mevsimde henüz yüksektir (şubatta 26°C).

Yağışlar, dağlık doğu kıyılarında, senede ortalama 2.000 mmyi bulurken, düzlük batı kenar şeridinde henüz düşüktür.
Bu olgu, nebat örtüsüne de yansır.
Doğuda dağların etekleri gür ormanlarla örtülü olmasına rağmen, batıda ufak çalı toplulukları göze çarpar.
Adanın orjinal hayvanlarından, bu arada milli bir sembol olan “kagu” kuşunun soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Toplam yüz ölçümünün fakat yüzde 6’sı ekim ve hayvancılığa elverişli olmasından tarım olanakları hudutludur.
Kopra, kıraathane, pamuk, en ehemmiyetli ihracat ürünleridir.
Büyük fazlalığı ufak köylerde yaşam sürdüren Malinezyalılar; mısır, pirinç, manyok tarımıyla geçimini gerçekleştiren toprağa bağlı çiftçilerdir.

Ekonominin esası varlıklı cevher (nikel, demir, krom) yataklarının işletilmesine dayanır.
Dünyanın dördüncü büyük nikel yapımcısı (yılda ortala 60.000 ton) olan Yeni Kaledonya’nın dış satımının % 91’ini bu cevher filizi oluşturur. Bu bölgede en büyük piyasa Fransa ve Japonyadır.

Nüfusun büyük fazlalığı Malinezya yerlileri (Kanaklar) ve başta Fransızlar olmak suretiyle Avrupalı Beyazlardan, geri kalanı Cavalı, Çinli, Japon, Güneydoğu Asyalılardan meydana gelir.En ehemmiyetli yerleşim merkezi, güneybatı kıyısındaki başşehir Noume-dada 60.112 şahıs yaşar.

Adaya ilk ayak basan Avrupalı, Fransız denizcisi L.Antoine de Bouganville (1729-1811) oldu.
Bouganvilleden 6 sene ardından adayı inceleyen İngiliz gezgin ve kâşifi James Cook (1728-1779) dağlık mekanları İskoçya Yaylalalarına benzeterek buraya “Yeni Kaledonya” ismini verdi. 1792-1840 arasında birden fazla denizci, kâşif tüccarca ziyaret edildi. 1853te, Fransızlarca sömürgeleştirildi. 1864-1892 arasında sürün yeri, ceza kolonisi olarak kullanıldı.19.yy sonlarında nikel, bakır, demir, krom yataklarının bulunması, Fransızların adayla daha fazla ilgilenmesine yol açtı.Büyük tarım plantasyonları heyetti. İkinci Dünya Savaşında, Özgür Fransa Ceketine iştirak etti

İlk ABD takviye kuvveti 10 Mart 1942 de ulaşabildi.1942-1944 arasında, Bağlaşıklarca askeri üs olarak kullanıldı.
1946da,denizaşırı toprak konumu kazandı. 1970 lerin sonlarında, adanın yerli halkı Malirıezyalılar, Fransaya alışkanlık, işsizliğin gittikçe büyümesi; daimi grevler ve gösterilerle toplumsal huzursuzluğu zirve noktasına çıkardı.Bunun üstüne Fransız Yüksek Komiseri, yedi azası mahalli meclisçe seçilen Idare Konseyini dağıttı.
Olay, bağımsızlık hareketini destekleyen Birleşmiş Milletler ve Güney Pasifik Forumunca şiddetle kınandı.
Bağımsızlık hareketi, 1980’lerde de tırmanışını sürdürdü.
Kaledonya Adaları Hakkında Bilgiler yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>