Anasayfa » Bilgi Kütüphanesi

Ay Tutulması Nedir? Ay Neden Tutulur?

6 Ocak 2019
reklamlar

Ay Tutulması Nedir? Ay Neden Tutulur?

Evren o kadar geniştir ki ucu bucağı belli olmayan bir atmosferdir. Yani kısaca samanyolu dur. Burada ara ara bazı olaylar da gözlemlenmektedir.

Ay tutulması olayı gerçekleşebilmesi için Güneş ve Ay aynı doğrultu da ve yörüngede olmalıdırlar. Ayın yörünge düzlemi ile Güneşin yörünge düzlemi aralarında bulunan açı dolayısıyla Dünya, Ay ve Güneş Ayın Dünya üzerinde ki her bir hareketi doğrultusun da bulunmazlar. Bu sebepten dolayı yılda en az bir en fazla 2 kere ay tutulması gerçekleşmektedir.

Güneş tutulması ise 3 tipte görülmektedir. Bunlar halkalı,parçalı ve tam şekliyle görülür. Ay dünya çevresi üzerinde elips şeklindeki bir yörünge üzerinde dolanmaktadır. Bu sebepten dolayı dünyaya olan uzaklığı da sürekli olarak değişiyor.

Ay tutulması anında Ay dünya ya yeteri kadar yakınsa güneşin görünen çapından kat ve kat büyük olur. Ve güneş tamamen karanlığa bürünür. Buna tam Ay tutulması adı verilmektedir. Şayet güneş diskinin tamamı yerine sadece iç kısmı kapanırsa buna da halkalı tutulma adı verilmektedir. Ancak ay bazen güneş diskinin belli bir kısmına kadar örtmektedir. Bu durumda ise parçalı tutulma gözlemlenir. Bunun adına da Parçalı tutulma denmektedir.

Ayın bize dönük olan aydınlık yüzeyinin görüntüsü ayın dünya ya ve güneşe olan konumu dolayısıyla farklılıklar gözlemlenebilir. Bu duruma da ayın evreleri denmektedir. Bu evreler ise yeni ay, hilal, ilk dördün, Şişkin ay, dolunay ve son olarak da son dördün adları verilmektedir. Güneş, ay ve dünyanın ay doğrultu da bulunduğu evreler ise yeni ay ve dolunay evreleri diye geçmektedir.

Ay tutulması yalnızca ay ve dolunay evresinde iken dünyanın belli bir kısmından geçtiği sürece gerçekleşmektedir. Bu da uzun bir zaman alan süreçtir. Şayet dolunay evresi ayın yörünge üzerindeki ekliptik düzleme yakın olduğu bir an da ise dünyanın gölgesi onu kısmen karanlıkta bırakabilir. Böyle durumda ise kısmi ay tutulması gerçekleşir.

Şayet dolunay evresi ayın yörüngesinin ekliptik ile çakıştığı durumda ise güneş dünya ve ay aynı anda karanlığa bürünür. Ay tutulması olayı genelde yılda 2 kere meydana gelmektedir. Ayın yarı çapı dünyadan oldukça ufaktır. Bu nedenle karanlık olan her yerden ay tutulması olayı gözlemlenebilir.
Ay Tutulması Nedir? Ay Neden Tutulur? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>