Anasayfa » Bilgisayar - İnternet

PowerPoint Kullanarak Bir Resmin Arka Planı Nasıl Kaldırılır?

11 Haziran 2017
reklamlar

PowerPoint, Microsoft Office paketi içerisinde gelen, ayrıca da alınabilen bir programdır. Rapor, belge, proje, tanıtım dosyası, ödev ve tez sunumu gibi konularda sunum hazırlamak için kullanılır. “.ppt – düzenlenebilir sunum dosyası” ve “.pps – düzenlenemeyen sunum dosyası” olarak iki adet uzantıya sahiptir.

Sunum Hazırlarken Kullanılabilecek Ögeler

İçerisine resim, yazı, 3 boyutlu nesneler, ses, video, grafikler gibi nesneler eklenebileceği sayfalar ile kullanıcılarına etkili sunum yapmalarını sağlayacak sayfalar sunar. Düz metin konu anlatımına ek olarak görsel ögelere de yer verilebilen ayrıca animasyonlarla etkileşim yapılabilen, yani kullanıcıların sayfalarda istediği tasarımı yapabileceği bir sunum ortamını sağlar.

Sunumda Resimlerin Arka Planı Neden Kaldırılır?

Profesyonel PowerPoint sunumlarında resimler genelde zeminsiz, yani arka plandaki fazlalıklar temizlenmiş olarak kullanılır. Bu şekilde kullanım şıklık ve profesyonelliği artırıp, gereksiz görsel kirliliği önleyerek anlaşılabilirliği artırır.

Hangi Dosyalarda Uygulanabilir?

Unutulmamalıdır ki arka plan kaldırma işlemi her dosya türüne uygulanamaz. Windows Meta File (WMF), ScalableVector Graphics (SVG), AdobeIllustrator Graphics (AI) ve Vektör Drawing File (DRW) gibi vektör grafiğine ait dosyalar bunlara örnektir. Portable Network Graphics (PNG), JointPhotographicExpertsGroup (JPG) ve Graphics Interchange Format (GIF) gibi dosyala ise arka plan kaldırma işleminde kullanılabilir.

Resimlerin Arka Planını Kaldırma

Resimlerden dikkat dağıtıcı ayrıntıları kaldırmak ve konuyu daha iyi vurgulamak amacıyla bir resimden arka planı kaldırmak için Otomatik Arka Plan Kaldırma’yı kullanabilirsiniz. Ayrıca saklamak istediğiniz ve kaldırmak istediğiniz kısımları belirtmek için çizgiler çizebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Arka planını kaldırmak istediğiniz resmi tıklayın.
  2. Resim Araçları’nın altında, Biçim sekmesinin Ayarlar grubunda Arka Planı Kaldır’ı tıklayın. Varsayılan arka plan rengi eflatun olacaktır. Öndeki resim ise kendi renginde kalacaktır.
  3. Bazen ek bir çalışma gerektirmeden istediğiniz sonucu yakalayabilirsiniz. Ancak bazen düzeltmeler gerekebilir. Bu durumda ise aşağıdaki adımları takip edin.
  4. Resmin kalmasını istediğiniz bölümleri kaldırılmış ise, Korunacak Alanları İşaretle’yi tıklayın.
  5. Serbest Form Çizim Kalem’ini tutun ve istediğiniz resim alanları işaretlemek için kullanın.
  6. İşiniz bittiğinde, Kapat grubunda Değişiklikleri Koru’yu veya Tüm Değişiklikleri At’ı tıklayın.

Düzenlenen Resmi Kaydetme

Resminizin arka planında yaptığınız değişiklikler, çalışma ortamınızda kullanılabilir. Bu yolla gerçek resim dosyasında değişiklik yapılmaz. Eğer arka planını kaldırdığınız resmi kaydetmek istiyorsanız, resme sağ tıklayın ve resim olarak kaydetseçeneğini seçip, istediğiniz bir klasöre kaydedin.
PowerPoint Kullanarak Bir Resmin Arka Planı Nasıl Kaldırılır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>