Anasayfa » Bilgisayar - İnternet

Cryptolocker Virüsü Nasıl Temizlenir?

25 Haziran 2017
reklamlar

Bu virüs size gelen mailler neticesinde bulaşır. Bunlar genelde PTT, Vodafone, Türkcell, Avea, Türk Telekom gibi firma isimlerini kullanıp sizlere faiz ücretli faturalar göndererek sizi merakta bırakıp bu maillere bakmanızı sağlar. Bu mailleri açtığınız anda virüs kullanmış olduğunuz dosyaları şifrelemeye başlar ve kullanılamaz hale gelir.

Cryptolocker Virüsü Bulaştığında Neler Yapılmadı?

Cryptolocker virüsü bilgisayarınıza bulaştığını anladığınız anda ilk başta internet ve Ethernet bağlantısını koparmanız gerekir. Genelde firmalara gönderilen bu mailler kişinin bütün sistemini şifrelediği gibi bir de ekrana not bırakırlar. “bu dosyaların açılmasını istiyorsanız şu mail adresi ile iletişime geçin” şeklindeki mail adresi ile iletişime geçtiğinizde sizden para isteyip kabul etmeniz durumda şifrelemeyi ortadan kaldırırlar. Ancak bu iş sonrasında yeniden şifrelenmeyecek anlamına gelmez.

Bu nedenle bir bilgisayarcı ile iletişime geçmenizde yarar var. Böyle durumlarda bilgisayarınıza format attırabilirsiniz. Ama unutmayın format öncesinde mutlaka kurulu programların yedeklerini alın ya da aldırın. İlerde yaşanacak sıkıntıları engellemek için bu iyi bir yöntem olabilir. Ayrıca bazı veri kurtarma şirketleri bu işleri yapabiliyorlar. Format öncesinde bilgisayarcınız eşliğinde bu kişilerle temasa geçerseniz belki bu şifrelemeyi kaldırma olanağınız olabilir. Genelde %60 başarı oranı olmakla beraber kullandığınız programların yedeklerini her daim almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle çizim, muhasebe ve yazım programlarının bir yedeğini bilgisayar dışına flash bellek, harici hard disk gibi yerlerde ya da bulut sistemine kaydetmenizi rica ederiz.

Cryptolocker Nasıl Engellenir?

Şu an için bunu engelleyecek bir sistem yok fakat bazı programlar SQL ya da buna benzer veri tabanlarını kullanıp virüsün sisteme erişmesini engelleyebiliyorlar. Sabit ip kullanan kullanıcılarda genelde oluşan bu olayda ip numaranızı değiştirmek geçici bir çözüm olur. Konu ile ilgili sadece söyleyeceğimiz bu tür mailleri açmamanızı tavsiye etmek olabilir.
Cryptolocker Virüsü Nasıl Temizlenir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>