Anasayfa » Bilgisayar - İnternet

Masaüstü Ve Dizüstü Bilgisayarların Ekran Kartları Arasındaki Farklar Nelerdir?

29 Haziran 2017
reklamlar

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar aslında kullanım alanları olarak birbirlerinden ayrılırlar ama çeşitli özelliklerle birbirleri yerine geçebilmektedir. Ekran kartları ana karta tümleşik ya da harici olarak bağlanımı sağlanan görüntü aktarımı saplanan sert yapılı birimdir

Soket Bakımından Farklıkları Var Mıdır?

Soket bakımından bir farklılıkları bulunmamaktadır. Aynı şekilde yapılanmıştır

Boyut Bakımından Farklılıkları Var Mıdır?

Boyutları bakımından birbirleriyle son derece ayrılmaktadır. Yapısal olarak tek farklıkları boyutlarıdır.

Dayanıklılık Bakımından Farklıkları Var Mıdır?

Dayanıklılık bakımından en sağlamı demek doğru olmaz ama masaüstü ekran kartları daha macunlu ve sert yapımı bakımından daha dayanıklı,  sağlam bir tercih olacaktır.

Paylaşımlı Ve Paylaşımsız Bakımından Farklılıkları Var Mıdır?

Görünüş bakımından pek birbirlerine benzemeseler de aslında ikisi de bir ana kart tarafından yönetilir ve çalıştırılır. Paylaşımsız ekran kartları donanımlı oyun ve programlar için daha uygun görülmekte ama bir miktar tuzlu olabilmektedirler. Bu konu dizüstü ve masaüstü olarak birbirleriyle bir farklılık teşkil etmez

Tamir Bakımından Farklılıkları Var Mıdır?

Aslında işin uzmanına göre her ikisi de birbirinden daha kolay gelecektir ama kendini usta zannedenler veya amatörler dizüstü ekran kartlarında zorlanmaktadırlar. Bu konu da en fazla zorlandıkları paylaşımlı dizüstü ekran kartlarının sökümü ve monte edilmesidir.  Çok fazla kompleks yerleri bulunan bu kartlarda çok fazla uğraşabilirler.

Fiyatları Bakımından Farklılık Var Mıdır?

Aslında çok yoktur ama çevremizdeki bazı soyguncu adındaki tamirciler tamir parası altında çok fazla fark yaratabilmektedirler.

Tarihsel Bakımından Farklılık Var Mıdır?

Maalesef teknoloji gelişmektedir olumlu ve olumsuz olarak,  bu yüzden bu kartların çıkış ve piyasaya sürüş tarihleri birbirlerine yakındır.

İşlevsellik Bakımından Farklılık Var Mıdır?

Açıkçası her türlü işleve göre değişmezler. Çok fazla görsel obje içeren ve ekran kartı zorlayıcı şekilde oyun,  program konusunda masaüstü bilgisayarlar tercih edilebilmektedir. Herhangi bir ters giden bir işlev de hemen müdahil olabilecekleri çok açık ve kolaydır.
Masaüstü Ve Dizüstü Bilgisayarların Ekran Kartları Arasındaki Farklar Nelerdir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>