Anasayfa » Bilgisayar - İnternet

Bilgisayarı Kilitlemek İçin Kullanabileceğiniz 6 Etkili Yöntem

17 Temmuz 2017
reklamlar

Bilgisayarı kullanırken günlük hayatta güvenlik endişelerimiz vardır. Bilgisayarı kilitlemek için en fazla kullanılan 6 yöntem şöyle:

1.Klavye Kısayolunu Kullanma

Bilgisayarınızı kilitlemenin en basit yöntemlerinden birisi klavyedeki kısayolu kullanmadır. Çoğu kullanıcı bilgisayarından kalktığı zamanlar da kilidi devreye sokmak için bu yöntemi kullanmakta. Klavyeden Windows Tuşu + L yapmanız Windows’un tüm sürümlerinde tam zamanlı olarak bilgisayarınızı kilitlemenize yardımcı olur. Kullanıcıların bu kısayolu kullandıkları takdirde kilit ekranına gider.

2.Kısa Bir Zaman Aşımı Ayarlama

İlk adımda paylaştığımız kısayol kilitleme yöntemi anında bilgisayarı kilitlediğinden en yaygın ve kullanışlı olanı olarak bilinmektedir. Fakat bu işlemi yapmayı unuttuğunuzda Otomatik olarak kilitleme sizin işinizi görebilir ancak ya iş işten geçerse. Bu tehdit den kurtulmak içinse denetim masasından güç seçeneklerine tıkladığında açılan pencereden kullanıcılar istediği otomatik kilitleme süresini seçer. Ayrıca ekranın üstünde yer alan uyanırken parola gir seçeneğini de unutmamakta yarar var.

3.Windows 10 Dinamik Kilit Özelliğini Deneme

Dinamik Kilit özelliği ekran başından kalkılıp uzaklaşıldığında otomatik olarak ekranı kilitleme prensibini temel alıyor. Fiziki olarak bu özellik devreye sokulması için başka herhangi bir cihazı bilgisayarla eşleştirmek gerekmekte. İki cihaz Bluetooth aracılığıyla eşleştiğinde taşınabilir olan cihazın bilgisayarın menzilinden uzaklaştığında ekran kilitleniyor.

4.Bluelock Kullanma

Bluelock da aynı Dinamik Kilit de olduğu gibi Bluetooth aracılığıyla iki cihazı birbirine bağlar ve bağlantı kesildiği anda ana cihaz kilitlenir. Yalnızca Bluelock yazılımını indirmek yeterli olacaktır.

5.Predator’u Deneme

USB aygıtının ele geçirildiği durumlarda ise parola yanlış girildiğinde Predator bir alarm verdiği anda ortalığı ayağa kaldırır. Yani USB’yi çıkarıp giden bir kullanıcı arkasına bakmadan gönül rahatlığıyla gidebilir.

6.Lock My PC’yi Deneme

USB işini sevmeyen bir kullanıcı ama yine de biraz daha güvenlikli yöntemler fena olmaz diyenlerden ise bir diğer ve son alternatif ise Lock My PC isimle kullanılan yazılımdır. Tüm Windows sürümlerinde çalışabilen bu yazılımın yetenekleri sayesinde Windows’un varsayılan kilit ekranının bile önüne geçebilmek mümkün.
Bilgisayarı Kilitlemek İçin Kullanabileceğiniz 6 Etkili Yöntem yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>