Anasayfa » Bilişim - Teknoloji

IP Sertifikası Nedir, Ne Anlama Gelir?

25 Haziran 2017
reklamlar

IP sertifikası, çoğu zaman akıllı telefonların (diğer elektronik aletler için de kullanılıyor) sıvılara, toza ve kuma olan direnci göstermek amacıyla kullanılır. IP kodu bir tür ölçektir. Bu nedenle her türlü akıllı telefon IP sertifikasına sahiptir. Hatta ne olursa olsun suya veya toza karşı direnci olmayanlar bile. Sertifika, IP Koruma aşaması kapsamında puanlanan cihazın direncini gösterir. Bundan ötürü aşamalandırma sonucundan “IP sertifikası” olarak konuşulur.

IP Sertifikası Neyi Ölçekler:

Bir cihaza ait olan IP belgesi yer alan sayılar, aletin sadece suya, toza ve kuma olan direncini değil, aynı anda dış güçlere ve elektrik akımına karşı var olan direncini de göstergesidir.

IP Sertifikasından Ne Anlama Gelir:

Akıllı telefonların IP belgesi genelde iki rakamlı sayı yer alır. Bu sayının ilk rakamı cihazın toza ve kuma karşı olan direncini, ikinci hanesi ise sıvılarla etkileşimine karşı olan direncini gösterir. Kısacası IP58 belgesine sahip olan bir aletin toza karşı direnç seviyesi 5, sıvı etkileşimine karşı dirençlik seviyesi ise 8’dir. Toza karşı direnç seviyesi 6’dan, sıvı direnci ise 9’dan fazla olamaz.IP belgelerinde yer alan ek rakamlar ve harfler, cihazın diğer etkenliklere karşı olan direncini gösterir. Ancak akıllı telefonların belgelerinde toz ve sıvı direncinin dışında pek bir bilgi yoktur.

IP Sertifikası Hakkında Kısaca:

IP sertifikası hakkında kısaca konuşmak gerekirse öncelikle IP kısaltması ile girelim. IngressProtection yani Sızma kalkanı anlamına gelen bu monoton International Protection olarak da adlandırılıyor. Son yıllarda akıllı telefonlar ve giyilebilir aletler birlikte daha da popülerleşti.Akıllı telefonların sahip oldukları IP seviyelendirme ise katı etkileşimlere karşı ve sıvı etkileşimlerine karşı koruma aşamalarını ifade ediyor.​​​​​​​
IP Sertifikası Nedir, Ne Anlama Gelir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>