Anasayfa » Bilişim - Teknoloji

Halka Açık IOS Beta Nedir?

4 Temmuz 2017
reklamlar

Apple her sene yeni bir İOS işletim sistemi tanıtıyor. Tanıtılan bu yeni işletim sistemleri genellikle sonbaharda genel kullanıcı kullanımına açılır. Bu tarihten önce kullanmak isteyen kullanıcılar için ise stabil olmayan sürümler yayınlanır. İki ayrı beta tanımlaması mevcut; bunların ilki geliştiriciler için, diğeri ise halka açık beta olarak tanımlanıyor. Geliştirici sürümleri daha erken yayınlanan ve sadece Apple geliştirici hesabı sahipleri yani iPhone uygulamaları geliştiren kişiler için indirilebiliyor. Halka açık betalar ise tüm iPhone kullanıcıları tarafından indirilebiliyor. Halka açık betaları indirebilmek için kullanıcıların “Apple Beta Software Program” sistemine web sitesi üzerinden Apple ID hesapları ile birlikte kayıt olmaları gerekiyor.

Halka Açık İOS Beta Nasıl Yüklenir?

iPhone kullanıcıları beta programına kayıt yaptırdıktan sonra “Apple Beta Software Program” sayfasına cihazın safari taracısıyla giriş yaptıktan sonra “Download Profile” sekmesine gitmesi gerekiyor. Sayfadaki dosya indirildikten sonra kurulum başlatılınca telefon yeniden başlatılacak. Bu arada iTunes üzerinden yedekleme alınması uzmanlarca öneriliyor. Cihaz yeniden başlatıldıktan sonra ayarlar bölümünden güncellemer sekmesi üzerinden İOS beta güncellemesine izin verilmesi gerekiyor. Cihazın internet bağlantısı, özellikle Wi-Fi bağlantısı, olduğundan emin olunması gerekiyor. İznin verilmesiyle birlikte güncelleme indirilmeye başlayacak. İndirme işlemi sona erdikten sonra kurulumun başlatılması gerekiyor. Kurulum işleminin bitmesi ile birlikte cihaz yeniden başlayacak. Açılan cihaz yeni beta sürümünü kullanıyor olacak.

Beta İşletim Sistemi Yüklemenin Sakıncaları Nelerdir?

Yapılması gereken en önemli şey kuruluma başlamadan evvel iTunes üzerinden yedekleme alınması gerekiyor. Kurulumu yapılan sistem stabil olmadığından kişisel verilerin kaybı olası sonuçlardan biridir. Bunun önüne geçebilmek için yedekleme almak önemli bir koruma sağlar. iTunes’u açtıktan sonra cihazın USB ara kablosuyla bilgisayara bağlanması gerekiyor. Ekrandaki adımların takip edilmesi gerekiyor. iTunes uygulama ara yüzünde görünen cihazı yedekle seçeneği seçildikten sonra cihaz yedeklenmesi otomatik olarak yapılıyor. Yedekleme iki yere yapılabiliyor. İlki iCloud hesabına, diğeri ise doğrudan bilgisayar üzerine yapılıyor. Sağlık verilerini yedeklemek için şifreleme işlemi gerekiyor. İşlemlerin çoğu bu şekilde otomatik olarak yapılıyor ve tüm bunların yapılması uzmanlarca öneriliyor.
Halka Açık IOS Beta Nedir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>