Anasayfa » Bilişim - Teknoloji

Akıllı Telefonlar 5 Adımda Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

10 Ağustos 2017
reklamlar

Akıllı telefonun geçmişi çok da eski olmamasına rağmen çok hızlı bir şekilde kültürümüze yerleşmeye devam ediyor. İnsanlar akıllı telefonları çok çabuk benimsedi ve kabullendi ve şimdi herkes bir akıllı telefona ihtiyaç duyuyor. Ayrıca yalnızca bir akıllı telefon değil en son çıkanı ve daha yenisini, daha yenisini istiyor ve insanların gözü doymak bilmiyor. Bakalım 10 yıllık bir tarihe sahip akıllı telefonlar dünyayı nasıl değiştirmiş.

  1. Üşengeç

İnsanlar akıllı cihazları kullandıkça kendileri fark etmese bile gitgide üşengeç olmaya başlıyorlar. Mesela eskiden lokantaya gidip yediği yemeği şimdi akıllı cihazına yüklediği bir program ile oturduğu yere getirtiyor veya bankaya gideceğine telefonuna yüklediği banka programıyla çok kolay bir şekilde hallediyor.

  1. Asosyal

Eskiden oyunlar dışarıda arkadaş ortamında iken şimdiki oyunlar arkadaşlarla online bir şekilde akıllı cihazlarla sağlanıyor ve insanlarla konuşmayı bilmeyen anca telefondan bir iki mesajla arkadaşlarıyla görüşüyor. Böylece asosyal ve geçmişinden habersiz bir toplum meydana geliyor.

  1. Sınırsız İletişim Kolaylığı

Akıllı cihazlar ile iletişim kolaylığı de son derece arttı. Fakat bu iletişim yüz yüze bir iletişim değil. Akıllı cihazlar ile dünyanın öbür ucu bir tık yakınınıza taşınıyor. Yapacağınız birkaç tık ile on binlerce kilometre uzaklardaki tanıdıklarınızla iletişim kurabileceksiniz.

  1. Haberleşme

Akıllı cihazlar ile çok kolay haber alış verişi de yapılıyor. Mesela çok uzaklarda meydana gelen bir yangını anında öğrenebilir ve düşüncelerinizi paylaşma şansını yakalayabilirsiniz. Haberler çok hızlı bir şekilde yayılıyor ve insanlar çok çabuk öğreniyor. Ayrıca akıllı telefonlardan dolayı gazete okuma oranı da çok azalıyor ve azalmaya devam edecek.

  1. Merak

İnsanlar merak duygularını da ciddi oranda kaybetti. Eskiden insanlar ilim öğrenmek için yıllarını yollarda geçirirken günümüzde kimse araştırma yapmıyor ve gördüğünü doğru kabul ediyor. Dolayısıyla merak duygusu da kayboluyor. Eskiden çok dalda profesör alimler bulunurken günümüzde tek dalda bile uzman insan çok zor bulunuyor.
Akıllı Telefonlar 5 Adımda Dünyayı Nasıl Değiştirdi? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>