Anasayfa » Biyografiler

Usama Bin Ladin Kimdir? Usama Bin Ladin Hayatı Biyografisi

2 Mayıs 2011
reklamlar

Usama Bin Ladin Kimdir? Usama Bin Ladin Hayatı Biyografisi hakkında genel bilgiler ve ayrıntılar aşağıda açıklanmıştır. netkoloji.com Detaylara buradan bakabilirsiniz.. Usama Bin Ladin Kimdir? Usama Bin Ladin Hayatı Biyografi

http://img5.mynet.com/ha6/l/ladin-olu1.jpg

Yemen’den Suudi Arabistan’a göç eden işadamı Muhammed bin Ladin’in oğlu Usame bin Ladin, Afganistan’da Sovyet işgaline karşı savaşırken, dünyada özellikle Batı karşıtı, cihadın sembolü oldu.

Riyad’da 1957 yılında doğan Usame bin Ladin, Cidde’deki Kral Abdülaziz Üniversitesinde mühendislik ve ticaret okurken 1973 yılından itibaren bazı gruplarla ilişkiye girdi.

Sovyetlerin 1979 yılında Afganistan’ı işgal etmesi üzerine, o dönemde Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde çok taraftar bulan cihat çağrısına katılan Bin Ladin, Suudi yetkililerin yardımıyla Afgan mücahitlere lojistik desteğin öncülüğüne soyundu.

Sovyet karşıtı gerillanın arka üssü olan Pakistan’ın Peşaver kentine yerleşen Usame bin Ladin, bu direnişin başlıca örgütleyicilerinden Filistinli Abdullah Azam ile tanıştı.

Bin Ladin’in bulunduğu üsse çoğu Arap olmak üzere Müslüman ülkelerden gönüllüler aktı. Bin Ladin bu kişileri örgütleyerek, gelecekte oluşacak El Kaide’nin temellerini attı. ABD’nin istihbarat örgütü CIA’nın dolaylı desteğiyle Sovyetler’e karşı savaşan Bin Ladin, günü geldiğinde ABD’nin bir numaralı aranan adamı oldu.

Sovyet işgalinden sonra 1989 yılında ülkesine bir kahraman olarak dönen Bin Ladin, cihat ile ilgili konferanslar düzenledi. Suudi yönetimi eleştirileri ve muhalefete desteği nedeniyle 1992 yılında pasaportunu iptal edince Sudan’a yerleşen Bin Ladin, ABD ve Suudi ailesini kınayan fetvalar yayımlayınca 1994 yılında Suudi vatandaşlığını da kaybetti.

Sudan, uluslararası baskılar üzerine 1996 yılında Bin Ladin’in ülkeyi terk etmesini istedi. Bin Ladin bundan sonra Afganistan’a görüldü. Burada eğitim kampları kuran Bin Ladin, iktidarı almalarına epey yardımcı olduğu Taliban’ın himayesinde Afganistan’da yaşadı.

ABD’nin yakalanması için 5 milyon dolar ödül koyduğu Usame bin Ladin, hiçbir eylemi açıkça üstlenmedi, ama aynı zamanda hiçbirini kınamadı. Usame bin Ladin’in adı, yapılandan çok, yapılacağı iddia edilen eylemlerle anılıyordu.
Usama Bin Ladin Kimdir? Usama Bin Ladin Hayatı Biyografisi yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>