Anasayfa » Biyografiler

Cemil Miroğlu kimdir,hayatı,biyografisi ve Eserleri

23 Ekim 2011
reklamlar

Cemil Miroğlu kimdir,hayatı,biyografisi ve Eserleri yaptığı çalışmalar yazdığı kitaplar ve daha fazlası için yazının devamına göz atabilirsiniz.. Cemil Miroğlu adlı konumuzu şu anda görüntülemektesiniz buyrun inceleyiniz..

Türkçede 1903 ten beri dilimize kazandırılmaya çalışılan Hayyam’ın rubaileri, bilindiğine göre çeşitli isim yapmış değerli insanlar eliyle ve övgü duyulacak bir gönül bağlantısı ile on beş kez çevrilmek istenmiştir.. Bütün bu çeviri eserlerinde biçim veya asıl metin ba­kımından eksiklikler görüldüğünü de söylemeliyiz Bir defa bunların pek çoğu hece uyağı ile veya yazı halin­dedir.. Hayyam’ı hem aruz dışı ve hem de ayak’larının kümelenişi bakımından rubai biçimi dışında çevirmek; yarı yarıya amaçtan kopmaktır; ruhtan olmaktır Ba­zı Türkçe çevirmeler ise aruz iledir; fakat rubai biçi­mi ile değildir Düz yazı olarak yapılmış çevirmelerin çoğu doğru, fakat öksüzdür Çünkü nesre çevirirken şiir yaralanmıştır.. Sade Hayyam değil, İran, Arap ve Osmanlı Türk şiirinin, yüzde altmış, ses şiiri oldu­ğunu, o gizli ritmik sesi vermedikçe bu şiirlerin yarı yarıya ölüme sürüklenmiş olacaklarını nasıl unutmak­tan gelebiliriz Muallim Naci, Muallim Feyzi, Abdul­lah Cevdet, Hüseyin Daniş, Rıza Tevfik, Hüseyin Rifat, Hüseyin Danişle birlikte Rıza Tevfik, Neyzen Tevfik, Feyzullah Sacit, Yahya Kemal, Vasfi Mahir, Sabahattin Eyüboğlu, Abdülbaki Gölpmarlı, Orhan Veli, Cemil Miroğlu bütün veya eksik bu rubailerin çeviricileri arasında bulunmaktadır..
Cemil Miroğlu kimdir,hayatı,biyografisi ve Eserleri yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>