Anasayfa » Biyografiler

John Dalton Kimdir? John Dalton Hayatı

19 Aralık 2011
reklamlar

John Dalton Kimdir? John Dalton Hayatı

John Dalton (6 Eylül 1766 – 27 Temmuz 1844)

1790 yıllarında kendisi hukuk ve tıp okumayı düşünen ünlü isimlerden John ailesi tarafından herhangi bir destek göremediği için 1793’lü yıllarda Kendal’da yaşamak zorunda kaldı.

Daha sonra ise kendisi Manchester’a taşındı burada bilimsel bilgilerinin çoğunu borçlu olduğu gözü görmeyen bir filozof John Gough aracılığı ile Manchester Akademisinde matematik ve felsefe konuları üzerine öğretmen olarak atandığını biliyoruz. 1803 senesine kadar matematik öğretmenliği yaptıktan sonra kimya konuları üzerine özel ders vererek geçimini bu şekilde sağladı.

Atom Teorisi Hakkında Daha Fazla Bilgi

Dalton’a göre atom teorisinin beş ana noktası vardı:

Elementler, atom denen küçük parçacıklardan oluşmuştur.
Herhangi bir elementin tüm atomları birbirinin aynıdır.
Bir elementin atomları, başka bir elementin atomlarından farklıdır.
Bir elementin atomları, başka bir elementin atomlarıyla birleşerek bileşikler oluşturabilir Herhangi bir bileşik, farklı elementlerinden hep aynı oranda içerir.
Atomlar kimyasal bir süreç ile üretilemez, daha küçük parçalara bölünemez ve yok edilemez Kimyasal reaksiyonlar sadece atomların birbirleriyle nasıl gruplandıklarını değiştirir.

Atomlar birleştiğinde aksine bir sebep yoksa hep bire bir bileşikler oluştururlar Daltonun bu maddeyi destekleyecek kanıtı yoktu ve bu madde yüzünden suyun formülünün OH ve amonyumunkinin NH olduğunu düşünüyordu Deneysel veriler bu durumla uyuşmadığından teorisi yıllarca kabul görmedi.

Dalton’un atom teorisine ait maddelerden ikisi dışında hepsi reaksiyon sayılmazlar Ayrıca “Herhangi bir elementin tüm atomları birbirinin aynıdır” maddesi de elementlerin farklı izotoplarının olması tarafından çürütülmektedir İzotopların proton sayısı aynıdır fakat nötron sayıları farklıdır..
John Dalton Kimdir? John Dalton Hayatı yazısına ait etiketler :


2 Yorum »

  • abniz diyor ki:

    beyler bakın bu yazı 1sayyfalık olur mu ?

  • abniz diyor ki:

    saol kardeşim 🙂 teşekkürler emeğe saygı

Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>