Anasayfa » Biyografiler

Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın Ölüm Sebebi Nedir?

19 Ocak 2012
reklamlar

Pargalı Damat İbrahim Paşa Ölüm Sebebi Nedir? Bu şahıs öldü mü yoksa öldürüldü mü? Öldürüldü ise neden öldürdüler. Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın ölümü hakkında bilinmesi gerekenler ve bilinmeyenler işte sizler için aşağıda bunu açıklıyoruz. Detaylar hemen göz atabilirsiniz..

Gelmiş geçmiş bir çok tarihçi bilim adamı, yabancı elçilerin İbrahim Paşa’yla görüşmelerine ilişkin hazırlamış oldukları bu raporlarla yola çıkarak onun iktidar hırsı ile pek çok kararı kendi başına buyruk bir şekilde hareket eden bir insandı. Bu yüzden, 1536 yılında İbrahim Paşanın gücünden kaygılanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile öldürüldüğüne dair söylentiler mevcuttur. Makbul İbrahim Paşa’nın Hürrem Sultan’ın oğlu olmayan Şehzade Mustafa’yı hep destek çıkmasından dolayı ölümünde Hürrem Sultan’ın da büyük bir rol oynadığı belirtilmektedir.

İbrahim Paşa, Fransızlara verecek oldukları kapitülasyonlarla ilgili çalışmasını sürdürürken, 14-15 Mart akşamı iftar yemeği için saraya davet edildiği biliniyor. İftar yemeğinden hemen sonra kimsenin göremiyeceği bir yerde dört dilsiz cellat tarafından boğularak öldürülüyor. Daha önce kendisini Makbul olarak ananlar, ölümünden hemen sonra Maktul olarak anılmaya başlandı. İbrahim Paşa’nın ölümü ile beraber fransızlara verilecek olan kapitülasyon antlaşması ise taslak halinde kaldı ve yürürlüğe girmediği öğrenildi.
Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın Ölüm Sebebi Nedir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>