Anasayfa » Biyografiler

Charles Dickens Kimdir,Hayatı ve Biyografisi

6 Şubat 2012
reklamlar

Charles Dickens Kimdir,Hayatı ve Biyografisi Google Doodle Logosu olarak seçmiş olduğu Charles Dickens adlı şahsı yakından tanıyacağız. Detaylı bilgiler ve ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz. Buyrun göz atınız..

İngiliz romancı olan 41812-1870).Charles Dickens Londra’ya geldiğinde tam olarak 12 yaşında idi, orada mecburiyetten bir cila fabrikasında işe başlamak zorunda kalan Dickens, babasının maddi durumu çok çok kötüydü. Paralara ihtiyacı vardı. O zaman açlığı da, yoksulluğu da, sanayi çağının başlangıcında, işçilerin çetin hayat koşullarını da tanımış oldu.

Bununla beraber, gazetecilik işinede girmek için can atıyordu ve ilk skeçlerini hiciv dergilerinde yayımladı. Daha sonra ise yazar olan Dickens, Mister Pickvoick gibi garip ve ilgi çekici bir kişi yarattı, Oliver Twist’in ve Nicholas Nickleby’nin serüvenlerini bir çok kitap üzerinde anlattı, daha sonra da duygulu başeserini, David Copperfield’i kaleme aldı.

İngiltere ve Amerika’da çok kısa bir süre içinde büyük bir ün yaptı, iki defa Amerika’ya ziyareti oldu. Nihayet, 1850’den itibaren, eserini birçok defa halk huzurunda okudu ve mükemmel bir oyuncu olduğunu tüm dünya’ya kanıtlamış oldu.

Victoria çağı toplumunun tanığı olan Dickens, kitaplarıyla, çok küçük yaştan itibaren çalıştırılmağa başlayan ve sömürülen çocukların korkunç yoksulluğuna dikkati çekmeyi başarmıştır.
Charles Dickens Kimdir,Hayatı ve Biyografisi yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>