Anasayfa » Eğitim - Öğretim

Cumhuriyet ve Diğer Yönetim Şekilleri Nasıldı?

24 Ekim 2012
reklamlar

Cumhuriyet ve Diğer Yönetim Şekilleri Nasıldı? Cumhuriyet dönemi sırasında ülke nasıl ve hangi biçimde yönetiliyordu. Bu konularla ilgili olarak ayrıntılı bilgileri arkadaşlar hemen sizlere aşağıda açıklıyoruz. Detaylara buradan göz atabilirsiniz. Buyrun inceleyiniz..

Monarşi bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Bu hükümdar, Türkçede kral, imparator, şah, padişah, prens, emir gibi değişik isimler alabilmektedir. Bir monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli farklar ise, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde tutmasıdır, Cumhuriyette ise devlet başkanı seçimle işbaşına getirilmektedir. Monarşi, bir sultanın,hükümdarın veya padişahın tek başına egemen olduğu sisteme denmektedir.

Oligarşi, sadece belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimine denir. Yunancadaki ‘az’ ve ‘yönetim’ kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.

Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimciler, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu bildirilmiştir.
Cumhuriyet ve Diğer Yönetim Şekilleri Nasıldı? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>