Anasayfa » Eğitim - Öğretim

Mod medyan ilişkisi nedir? Mod medyan nasıl çözülür?

7 Nisan 2011
reklamlar

Mod medyan ilişkisi nedir? Mod medyan nasıl çözülür? Bugün bu konuyu ele alacağız. Şu anda bu yazıyı okumaktasınız. Mod Meydan hakkında genel bilgiler aşağıda yer almaktadır.

http://www.haber50.com/images/news/65467.jpg

2011 YGS SINAVININ ŞİFRESİ: MOD MEDYAN

Şifreleme tekniği sınavdan önce öğrenciler arasında paylaşıldı mı? Sınav öncesi ilginç detay neydi? Hemen her gün YGS’ye yönelik çok önemli şifreler bulduğunu ve bunun kesin sonuç verdiğini iddia edenler çıkıyor. Abbas Güçlü’nün bu konuyla ilgili yazdığı yazı: Ciddiye alıp incelediğinizde gerçekten de birebir doğru cevap anahtarı ile örtüşen şifreler de var. Ama daha da önemlisi internette günlerdir dolaşan “mod medyan” yazışmaları insanı şoke etmeye yetiyor da artıyor.

İDDİAYI KANITLAYAN YÜZLERCE ÖRNEK

İddiaya göre -ki internette bu iddiayı kanıtlayan yüzlerce örnek bulabilirsiniz- mod medyan kavramı bazı yerlerde öğrencilere aşağıdaki şekilde anlatıldı: “YGS’deki seçenekleri, büyükten küçüğe doğru sıralayın, üstteki seçenekle hangisi çıkışıyorsa, o mod medyandır.”

SINAVDAN ÖNCE MAİL TRAFİĞİ

Aslına bakılırsa mod ve medyan, istatiksel kavramlar. Sözlüklere girildiğinde uzun uzadıya anlatılıyor. Ama öğrencilere anlatımı bu şekildeymiş. Ve sınavdan bir iki gün önce bazı öğrenciler arasında “YGS’de mod medyan çıkacak haberiniz olsun” diye mail trafiği olmuş. Konudan haberdar olanlar mod medyan kavramının ne anlama geldiğini hemen anlamış. Ama bu kavramı ilk kez duyanlar, sınava bir gün kala ders çalışmak olmaz, bırakın o soruyu da cevaplamayalım diye fazla kaale almamışlar.

CİDDİYE ALINMASI GEREKEN BİR KAVRAM

Şimdi sanal ortamda dolaşan iddialara bakılırsa, bu konudan haberdar çok kişi olmuş. Ne kadarı doğru, ne kadarı abartı elbette bilmiyoruz. Ama ciddiye alınması gereken bir kavram olduğu kesin. Çünkü yine internet üzerindeki arama kayıtlarına bakıldığında, sınavdan bir iki gün önce bu kelimeleri arayanların sayısında özellikle bazı kentlerde patlama olmuş. Niyedir, nicedir onu biz bilemeyiz…

ARAMADA 5 KAT ARTIŞ

Google arama trend raporlarında 27 Mart 2011 YGS sınavından önce grafiktede görüldüğü gibi sınav tarihinden önce “mod medyan” kelimesinin internette aratılmasında 5 katı bir artış olduğu ortaya çıkıyor.
Mod medyan ilişkisi nedir? Mod medyan nasıl çözülür? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>