Anasayfa » Eğitim - Öğretim

zıvanadan çıkmak nedir? zıvanadan çıkmak deyimi hakkında

26 Şubat 2012
reklamlar

zıvanadan çıkmak nedir? zıvanadan çıkmak deyimi hakkında – Bu deyim ile ilgili bilgiler aşağıda içermektedir. Zivanadan neden çıkılır? Zivana nedir ve detayları..

Türkçemizde Zıvana Nedir?

Zıvana, daha çok ahşap veya taş bir direğin/sütunun oturtulduğu dişi oyuğu ifade etmektedir. Bütünüyle mermer sütunlardan oluşan bir yapıya sahip veya ahşap direklerin oyuklara yerleştirilmesiyle yapılmış bir çatıda, sütun veya direklerin bir vesileyle yerinden oynamasına yapının bütünü ile çökmesine sebep olmaktadır. Netice olarak kısaca bahsedecek olursak zıvana, yapı için çok önemli bir rol oynamaktadır.

zıvanadan çıkmak deyimi:

Türk Dil Kurumu “zıvanadan çıkmak” deyimini şu şekilde açıklamıştır; çok sinirlenmek, öfkelenmek, delirmek ve aklını oynatmak türü ile ifade edilmektedir.

Yani bunu kısaca örneklendirecek olursak “Meltem zıvanadan çıktı” denildiği zaman en mantıklıca şu sözler kullanılabilir, bu taktik tutar 🙂 ölü taklidi yapmak veya “sana geliyorum hacı” gibi son sözleri hala zaman varken kullanmak olacaktır.
zıvanadan çıkmak nedir? zıvanadan çıkmak deyimi hakkında yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>