Anasayfa » Eğitim - Öğretim

Çanakkale 18 Mart Zaferi Hakkında Genel Bilgiler

7 Mart 2012
reklamlar

Çanakkale 18 Mart Zaferi Hakkında Genel Bilgiler – Gelibolu çıkartması 18 Mart Zaferi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Çanakkale destanı ve detayları içermektedir..

Boğaz’da elde edilmiş olan bu ilk zafer, çok geçmeden Gelibolu Yarımadası’na yöneltilen çıkarmalarla başlatılıp, dünyanın en güçlü olarak zırhını sürdürülen cehennemi bombardımanlar altında Türk askeri, yılmadan aylar belkide yıllarca sürmüş olan mevzi muharebelerinde yüksek bir moral ve doruğa ulaşan bir mücadele azmi örneği vermiş ve sonunda düşmanlarını yarımadayı terk etmek zorunda bırakmışlardır.

Böylelikle kara üzerinde kazanılan 2. zaferimizde, Türk ordularının Balkan Savaşı sırasında zedelenmiş olan ve hatta yok olmaya yüz tutan prestiji bu sayede kurtarılmış oldu.

Çanakkale Cephesi deniz ve kara harekatı ile beraber, bu cephede geçen muharebeler, hasım kuvvet olarak katılan Ingiltere ve Fransa’nın, bir yıl süreyle Gelibolu Yarımadası’nda yarım milyondan fazla büyük bir kuvveti tutmak zorunda kalmaları ve bunun % 50’sini kaybetmiş bulunmaları, haliyle diğer cephelere kuvvet ayırabilme açısından savaşın genel seyrini büyük bir şekilde etkilemiştir.

Türklerin bu cepheye ayırmış oldukları 300.000’den fazla askeri ile vermiş olduğu zayiatın, 211.000’e ulaşmış olması diğer cephelerdekinden kıyaslanamayacak kadar bir fazlalık göstermektedir. Bunun insan gücü açısından yarattığı bir boşluk, yalnız Birinci Dünya Harbi sırasında değil, onu izleyen Türk İstiklal Harbi boyunca da kolay bir şekilde hissedilmektedir.
Çanakkale 18 Mart Zaferi Hakkında Genel Bilgiler yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>