Anasayfa » Eğitim - Öğretim

Edirne İlinin Yöresel Kıyafetleri İle İlgili Genel Bilgiler

13 Mart 2012
reklamlar

Edirne İlinin Yöresel Kıyafetleri İle İlgili Genel Bilgiler – Edirne Şehrimize ait olan Yöresel Elbiseler ve Kıyafetler Hakkında Bilgiler ve Ayrıntıları İçermektedir. NetKoloji Edirne İli ve Yöresel Kıyafetlerin Güncel Listesi Bayan ve Erkeklere göre sıralanmıştır göz atabilirsiniz..

KADIN GİYSİLERİ Nelerdir?

Edirne kadını kendine has, özelliğine uygun olarak sade, rahat ve çok kapalı olmayan bir giyimi kullanmıştır. Onda Anadolu kadınının kullandığı kalın, üst üste bedenini saran, çok süslemeli giyimleri göremeyiz. Giyimde kullandığı hiçbirşey kalın ve kaba değildirRahat, az süslemeli,açık olan giyimler onun karakterini ortaya koymaktadır..

BAŞA GİYİLEN Kıyafetler

Baş örtüsü: Başa taktiği başörtüye; ipekten yapılmış ise “grep” (krep), pamuklu iplikten ve üzerine baskı vurularak yapılmışsa “yemeni” denilmektedir.

Grep (Krep): Has ipekten yapılmıştır, boyutlan çok büyük değildirKenarında iğne, tig, mekik, kozadan yapılmış oyalar bulunmaktadır.

Yemeni: Pamuk ipliğinden dokunmuştur, üzeri boyanmıştır, kenarlannda grep oyaları gibi motifleri bol olan oyalar bulunmaktadır.

Başın Bağlama şekli: Edirne kadını başını; başın yüz ve boyun, hatta kulak kısımlarını çoğunlukla açıkta bırakarak bağlamıştır Bu bağlama şekilleri şunlardır.

a) Salma yemeni bağlama: Uçlar kulak arkasından geçirilerek tepede bağlanır..

Dolama yemeni bağlama: Kulak üstünden geçirilerek, başın üst kısmında uçlar bağlanır. Arkada sarkan uç, sol yandan toplanarak, yukanda bağlanan bölümün altından geçirilerek, uçlan açıkta bırakılır. Üstüne mevsim çiçekleri tokayla tutturularak süslenir

SIRTA GİYİLEN Kıyafetler

Bürümcük: Cepkenin altına, ten üzerine giyilen gömlektir. İpekten veya pamuk ipliğinden dokunmuştur. İpekten yapılanlar felemenk ipeğinden olup, kendi tezgahlarında dokurlardı. Pamuk ipliğinden olanlar doğrudan kendi tezgahlannda dokunurdu, dokunurken çeşitli renklerde kollara ve beden kısmına hat çekilir. Dokunurken yaka kapalı olarak dokunur,daha sonradan istenildiği şekilde açılırdıBugün bile yaşlıların sandıklarından çıkan bürümcüklerin yakalan kapalıdır. Kendinden desenli ve kol ağızlan ile boyun kısmı iğne oyasi denilen işlemeleri vardır..

Cepken: Bürümcüğün üzerine giyilen kollu veya kolsuz bele kadar olan bir giyim parçasıdırKadife üzerine simle veya gaytanla işlenmiş olanlan olduğu gibi atlas ve yünlü kumaşlardan olanlan da vardır Kolsuz cepkenlerin yakaları diktir ve ön kısımlan simle işlenmiştir. Kollu olan cepkenlerin önü-sırtı ve kollarıda işlidir. Kollu cepkenlerin ice, kolsuzların dışa giyildiğide olmuştur

Şalvar: Edirne kadınının ata binmesi söz konusu olmadığından giydiği şalvarın ağı düşüktür. Hafif oyuntulu ve paçaları dardır. Paçalarında günlük giyilenlerde kendi kumaşından pastalar (kırmalar) vardırÖzel günlerde giyilenlerde ise paçalar sim ve gaytan işlemelidir.
Şalvarlann beli uçkur geçebilecek kadar geniştir. Belin ön ve arka kısmında delik vardır Bu delik bölümlerinden uçkur geçirilir Arkadan bağlanarak şalvarın beli sıkılır.
Şalvarlar kumaştan yapılırsa işlemesizdirAncak saten gibi kumaştan yapılanların yan taraflan, hatta ön ve arkaları aşağıya kadar işlidir.

Uçkur: Pamuk ipliğinden dokunmuştur, uçlan kendileri tarafından boyanmış ipliklerle ve bol miktarda simle işlenmiştir. Dar olur ve şalvarın bel kısmından geçirilir, arkaya bağlanır.
Yağlık: Şalvann üzerine ve ön tarafına, misafirlere hizmet edilirken takılmaktadır. Uçkur gibi iki ucuda işlidir. Yünden yapılanı da vardır Bunlar işli değildir..

ERKEK GİYSİLERİ Neledir?

Başa Giyilen Kıyafetler

Fes: Edirne’de erkeklerin başlanna çok önceleri çeşitli tipte sarıklar, külah ve takkeler, daha sonralan fes takip fesin üzerine çember veya ipekli kefiye sarıldığı görülmektedir.

SIRTA GİYİLEN Kıyafetler

İç Gömlek: İpekten yapılmış, desenli gömlektir.

Potur: Lacivert, gri-mavi bazende siyah çuhadan yapılmıştırAyak bilekleri ve cepleri gaytan işlemelidir. Bu gaytan işlemeler müşterinin arzusuna göredir.
Poturlann bazılarının ağı oyuk, bazılarının ağı daha boldur Potur bu biçimlere göre de isimlendirilir.. Karapınar, ruscuk ve kulaklı olmak üzere üç çeşittir.

Karapınar Biçimi: Ağı bol olan poturdur.

Ruscuk Biçimi: Ağı çalık ve dardırAyak bilekleri, cepleri kaytanlı ve çiçek işlemelidirKaytan işlemeler beş sıradan dokuz sıraya kadar olur.

Kulakh Potur: Paça çiçek işlemeli ve kulak şeklinde olup bu kulaklar ayakkkabıyi örter Poturlann dikiş yerleri genellikle kaytanlıdır.

Kollu Camadan: Yakası kaytanlı, kollar ve kolçaklar (dirsekler) çiçek işlemelidirişlemeler iki türlüdürBiri kesme çiçek, diğeri selvi çiçektirBu elbiselerde dikiş ekleri kaytanla tutturulur ve parçalar bu şekilde eklenir.

Fermane: Kolsuz olup, kollu camadan üzerine giyilir Yelek gibi olup, fermane giyilince, salta giyilmezKesme veya selvi çiçek işlidir..

Cepken: Fermane gibidir Kollar istendiğinde takılır, çıkarılırKollan iki omuz başından arkaya sarkarCepken giyenlerin poturların ağları boldur Diz bağı denilen püsküllü şeritler baldırların üzerine bağlanır..

Potur Saltası: Poturun üstüne giyilen cepkendir Poturla takım olduğu için, aynı kumaş ve renkten yapılır Kolları, yanlariı ve arkası çeşitli motiflerle işlenmiştir.

Mintan: Tene giyilen bir gömlektir. Çizgili veya çizgisiz kumaştan olanlan vardır Yakasız ve yandan düğmelidir.

Kuşak: Belde yünden veya ipekten yapılmış kuşak kullanılırYünden olan kışın takılır, yazın kullanılan ise ipektendir. Ancak bugünlerde bulunamamaktadır.

AYAĞA GİYİLEN Kıyafetler

Çorap: Beyaz çorap giyilir Bazen aralarında pembe, yeşil renkli olanlan da görülür.

Yemeni: Ayakkkabı olarak deriden yapılmış, altı köseleli ve ökçeli yemeni giyilir. Tulumbacı yemeni adıda verilir.

AKSESUARLAR

Aksesuar olarak tek ve kalın zincirli veya 4-5 sıra gümüş zincirli, göğüste asılı gümüş saat kösteği, cepken potur giyenlerin kuşakları üzerine bağladıkları silahlıktır Ayrıca boyunlarına, köşelerinde iş bulunan çevreler de takmışlardır..
Edirne İlinin Yöresel Kıyafetleri İle İlgili Genel Bilgiler yazısına ait etiketler :


1 Yorum »

  • BERİVAN ATİK diyor ki:

    ben beğendim ancak çpk uzun bizim öğretmenimiz kısa istedi ama neyse ben onu kısaltırım

Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>