Anasayfa » Eğitim - Öğretim

Bitkilerin yaprakları döküldüğünde nasıl fotosentez yaparlar?

28 Mart 2012
reklamlar

Bitkilerin yaprakları döküldüğünde nasıl fotosentez yaparlar? – Bitkilerin fotosentez görevleri nasıl gerçekleşiyor. Bitkiler de fotosentez olayı ve ayrıntılı gerekli bilgilere burada aşağıda yer verilmiştir..

Ağaçlar sadece yaprakları ile fotosentez yaparlar,gövdeleri ile bu mümkün değildir. Ağaçların fotosentez yapabilmeleri için mutlaka klorofil gereklidir. Bunun nedeni ise klorofil sadece yaprak üzerinde bulunmaktadır. Sonbahar mevsimi geldiğinde yapraklar dökülünce bitki fotosentez olayını gerçekleştiremez.

Yapraklar dökülmeye başladığı zaman da bitkiler fotosentez yapamazlar. Bunun sebebi ise fotosenteze yardımcı krolofil molekülünü bulunduran kroloplast organeli çoğu bitkinin yapraklarında bulunmasından kaynaklıdır.

Yaprak dökümünün bitkiye bir çok faydası vardır. Sonbahar geldiğinde bu zararlı maddelerden kurtulmak için yapraklar kendini dökmektedir. Yeni yapraklar ile bitki kendini bu sayede yenilemiş oluyor..
Bitkilerin yaprakları döküldüğünde nasıl fotosentez yaparlar? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>