Anasayfa » Eğitim - Öğretim

Çarşambayı Sel Aldı Türküsünün Hikayesi Nedir?

24 Eylül 2012
reklamlar

Çarşambayı Sel Aldı Türküsünün Hikayesi Nedir? – Bu türküyü eminim bir çok kişi duymuştur ve hikayesini merak edenler de vardır sizler için kısa kısa notlar düşüp öyküsünü hemen burada anlatmak istedik konunun devamına göz atabilirsiniz buyrun inceleyiniz..

Çarşambayı Sel Aldı Türküsü ve Hikayesi Hakkında Bilgiler:

1970 yıllarında Suat Uğurlu ve Hasan Uğurlu baraj akışları durdurulmuştu. Artık yeşilırmak nehrinden pisli atıklar hayvan ve insan cesetleri geçmiyordu. Ahmet abdal deresinin kıysında yerleşmiş maddi durumları pek iyi olmayan köyde yaşayan ailelerinden birinin oğlu idi. Baharın gelmesi ile birlikte yıllarca süren karasevdası en sonunda bir karşılık bulmuş. Çok sevdiği bir kıza aşık olmuştu. Daha sonra ise kısa zamanda yüzük takıp nişanlandılar. Ahmet’in yaşı küçük olmasından dolayı daha askerlik görevini yerine getirmemişti.

Bunun üzerine Ahmet vatanı görevini yapmak için askere gönderildi. Çok sevdiği hanımı ise her gün Ahmet’in yolunu gözlüyordu. Aradan geçen zaman içinde Melek, Ahmet’i reddetti. Bu durum karşısında Ahmet’in arkadaşları her ne kadar uyardılarsa meleğe söz geçiremediler. En sonunda arkadaşları meleği dağa kaldırma kararı aldı. Ali ise melekle birlikte olmak istiyordu. Melek ise bu durumdan çok rahatsızdı ve onu istemedi. Çok fazla zaman geçmeden bu durumdan Ahmet’inde haberi oldu. Hemen apar topar hazırlanıp tekrar düştü yollara.. Uzun süre meleği aradı ama fayda etmedi. Bir türlü meleğe ulaşamadı. Hava da git gide kötüleşiyordu.

Işınlar çarşamba ovasını renkten renge sokmuştu. ne yağmur suları ne de silinen izler aşkın atlılarını durdurmayı başaramamışlardı. Büyük bir rüzgar tufan sanki ikinci kez yaşanıtordu. Yağmur yeşilırmak ı içine alıvermişti. çarşamba ovası ise büyük bir göl haline gelmişti. Her yeri sular seller alıp götürmüştü. Uzun süre devam eden yağmur kendini birden güneşe bıraktı. Geriye kalan yaralar sarılmaya başlanmıştı. Derenin eğimle indiği yamanın dibinde duran çok büyük bir kaya parçası vardı. Onun üstünde ise cansız olarak duran iki insan vardı bunlar melek ve ahmet ti. Elele tutuşmuş sırtüstü öylece kayanın üstünde yatıyorlardı. Herkes kan revan içinde yağmur felaketini unutup ağlaşmaya başladılar.

Ve o sırada taş tam yedi yerinden ayrıldı ve her birinden bir servi boyu su fışkırmaya başladı. Herkes ne yapacağını bilemez iken insanlar dualar okumaya başladılar. ve Çarşambayı Sel aldı türküsünün dizileri de rivayete göre burada yazılmış oldu. Bu durum yıllardır bu şekilde sürüp gitmektedir.

Türküsü Nedir:

Çarşamba’yı Sel Aldı,
Bir Yar Sevdim El Aldı (Aman Aman)
Keşke Sevmez Olaydım,
Elim Koynumda Kaldı (Aman Aman)

Oy Ne İmiş Ne İmiş (Aman Aman)
Kaderim Böyle İmiş.
Gizli Sevda Çekmesi (Aman Aman)
Ateşten Gömlek İmiş.

Çarşamba Yazıları,
Körpedir Kuzuları (Aman Aman)
Allah Alnıma Yazmış,
Bu Kara Yazıları (Aman Aman)

A Dağlar Ulu Dağlar (Aman Aman)
Yarim Gurbette Ağlar.
Yari Güzel Olanlar (Aman Aman)
Hem Ah Çeker Hem Ağlar.
Çarşambayı Sel Aldı Türküsünün Hikayesi Nedir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>