Anasayfa » Eğitim - Öğretim

Ulu Önder Mustafa Kemal’in Çanakkale Zaferini Gösteren Gazete Manşetleri

7 Ekim 2012
reklamlar

Ulu Önder Mustafa Kemal’in Çanakkale Zaferini Gösteren Gazete Manşetleri – Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale zaferinin ardından gazete de çıkmış olan son dakika haberleri ne idi.

Arkadaşlar bunu hemen aşağıda sizlere açıklama mecburiyetinde hissediyoruz kendimizi. Hemen buradan buna göz atabilirsiniz. Dersleriniz de herkese Allah zihin açıklığı versin diyoruz.

Osmanlı Devletinin Çanakkale Savaşlarını kazanmasında önemli rol oynayan Mustafa Kemalin Anafartalarda verdiği açıklama da “Size ben taarruz etmiyorum. Ölmeyi ermiyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir” Emri savaşın kaderini belirlemiştir. GAZETE MANŞETİ.

—–

Mustafa Kemali albaylığa yükselten bu büyük başarısı itilaf devletlerini büyük yenilgiye uğratmıştır. Mustafa Kemalin bu başarısı ileri görüşlülüğüne , rehberliliğine ve yöneticilik gibi kişilik özelliklerine bağlıdır. Mustafa Kemalin gelibolu yarım adasında yapmış olduğu görevden dolayı Çanakkale taraflarını çok iyi derecede biliyordu. Bu da düşmanların nerelerden saldırabileceğini , nereler güvenli olur bunları bilmesine çok büyük yardımcı olmuştur. GAZETE MANŞETİ.

—–

Mustafa Kemal Atatürk daha önce Çanakkale’de bulunduğu için bölgeyi tanıyordu ve düşmanın nerelerden saldıracağını biliyordu. Bu yüzden Arıburnu ve Conkbayırı’na daha güçlü ordular koydu. Düşmanlar tam da Mustafa Kemal Atatürk’ün orduları koyduğu yerden saldırınca ağır darbeler aldı. Bu sırada denizde de savaş devam ediyordu. İngilizlerin önemli gemileri bombalandı. Bu gemilerin ağır darbe almasında Seyit Onbaşı’nın emeği çok fazlaydı çünkü 250 kiloluk mermiyi kollarıyla kaldırım ateşleyiciye koymuş bulunmaktadır. GAZETE MANŞETİ.
Ulu Önder Mustafa Kemal’in Çanakkale Zaferini Gösteren Gazete Manşetleri yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>