Anasayfa » Futbol

Kaybeden 50 milyon TL’den olacak!

17 Mayıs 2011
reklamlar

Kaybeden 50 milyon TL’den olacak!  Süper Toto liginde heyecan son haftaya taşınmış durum da. Fenerbahçe mi yoksa Trabzonspor mu şampiyon olacak. Kaybeden kulüp ise tam tamına 50 milyon TL’ye de veda edecek. işte konuyla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır buyrun inceleyebilirsiniz..

http://img5.mynet.com/spr4/fb-ts2011-36050_501.jpg

Futbol artık sadece bir oyun değil. Milyarlarca dolar paranın dolaştığı çok büyük bir endüstri. Bu sezon Spor Toto Süper Ligi şampiyonlukla bitirecek olan takım da sadece tarihine bir şampiyonluk eklemeyecek. Hem rakiplerine ekonomik anlamda fark atacak hem de yaklaşık 100 milyon TL garanti parayı kasasına koymuş olacak.

Ya kaybeden?.. İkinci olacak takım neredeyse dünyaları kaybedecek. Bu sezon nefes nefese geçen ligi 2. sırada tamamlayacak kulüp yaklaşık 50 milyon TL’den olacak.

Kazanana 15 milyon TL

İşte ortada bu kadar büyük bir para olunca kazananın kim olacağı çok daha fazla önem kazanıyor. Futbol Federasyonu’nun sezon başında hayata geçen yayın ihalesi sonucunda belirlediği şampiyonluk primi 15 milyon TL. İkinci olan takım ise 12 milyon TL ile yetinecek. İlk kayıp da bu 3 milyon TL olacak. Asıl kayıp ise, direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılmama durumunda gerçekleşecek. İkinci olan takım zorlu rakiplerle ön eleme oynayacak ve gruplara kalması çok zor olacak. Böylece kaybeden tarafın, rakibine bırakacağı yaklaşık 22 milyon Euro’luk Şampiyonlar Ligi geliri ile birlikte toplam kaybı 50 milyon TL’yi bulacak.

Kombine ve forma patlar

Her yıl yaklaşık 25 bin kombine satan, Fenerium’dan yıllık 45 milyon TL gelir elde eden Fenerbahçe’nin şampiyonluğu gelecek sezonu da direkt olarak etkileyecek. Sarı lacivertliler bunu başarırsa, kombine satışını yaklaşık 10 bin daha artırabilir. Gelecek sezon 35 bin kombine satması durumunda da bu sezon satılan 25 binin üzerine ekstradan 15 milyon TL daha ekleyebilir.

Ayrıca Fenerium gelirleri de şampiyonlukla orantılı olarak artıyor. Sadece stat altında bulunan mağazalarda şampiyonluk ertesi kutlamalarda yaklaşık 600 bin TL para bekleniyor.

Şampiyonluk sayısı farkı

Ligde iki takımın da sezonu 82 puanla tamamlamaları halinde kasalarına 21 milyon 125 bin TL girecek. Sezona başlarken 10 milyon lige katılım parası alan iki kulüp, ayrıca her şampiyonlukları için de 1 milyon TL para alıyorlar. Ligde 17 şampiyonluğu olan sarı lacivertliler 17 milyon TL alırken, 6 şampiyonluğu olan Trabzonspor 6 milyon TL ödüle hak kazanıyor.

Şampiyon ne kazanacak?

Süper Lig katılım payı 10 milyon TL
Şampiyonluk sayısına göre pay 17 milyon TL
Puana göre gelir 21.125 milyon TL
TFF şampiyonluk ödülü 15 milyon TL
Ek kombine geliri 15 milyon TL
Şampiyonlar Ligi katılım payı 7.1 milyon Euro
Gruplara kalma payı 3.8 milyon Euro
Maç başına prim 550 bin Euro
Şampiyonlar Ligi TV geliri 10 milyon Euro

(hürriyet)
Kaybeden 50 milyon TL’den olacak! yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>