Anasayfa » Haberler

Wikileaks’in kurucusu – Assange kefaletle serbest bırakıldı

14 Aralık 2010
reklamlar

Wikileaks’in kurucusu – Assange kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi.  Wikileaks kurulduğundan bu yana gündeme bomba gibi düşmeyi başaran Assange artık bundan böyle serbest..

http://img5.mynet.com/ha6/w/wikileaks-mahkeme.jpg

İki kadına taciz ettiği iddiası ile tutuklanan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın bugün kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi. Ancak davanın müdahili İsveç karara itiraz etti. ‘Bay Sızıntı’ itiraz süreci boyunca yani iki gün daha gözaltında kalacak.

Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange’ın bugün Londra’da gerçekleşen duruşmasından kefaletle serbest bırakılması kararı çıktı. Mahkeme, geçen hafta gözaltına alınan Assange’ın bu talebini reddetmiş ve gözaltı durumunun devamına karar vermişti.

Bugünkü duruşmada ise Assange’in kefaletle serbest bırakılma talebi kabul edildi. İsveç makamlarının karara Türkiye saatiyle 19.30’a kadar itiraz etme hakkı vardı ve mahkeme temyize girek Assange’nin tutukluluk sürecini uzattı. Assange’nin tutukluluğunun 2 gün daha sürmesi bekeniyor.

Kararın şartları

Karara göre Assange 380 bin dolar kefaletle serbest bırakılacak. Bu miktarın Assange’in destekçileri tarafından karşılanması bekleniyor.

Wikileaks kurucusunun tutuksuz olarak yargılanmasına 11 Ocak 2011’ta devam edilecek.

Mahkemenin kararına göre Assange pasaportunu İngiliz polisine teslim edecek ve yargılanması süresinde ülke dışına çıkma talebinde bulunmayacak. Ayrıca Assange mahkemeye tebliğ ettiği ev adresinden çıkmayacak. Assange’in salıverilmesinin bir diğer koşulu her akşam kayıtlı olduğu polis merkezine rapor verme mecburiyeti.

Son olarak Assange elektrik kelepçe takmak zorunda bırakıldı.

Destekçiler mutlu

Julian Assange’ın yargılandığı Westminster Asliye Hukuk mahkemesi önünde Assange destek olmak üzere birçok gösterici toplandı. Ayrıca çok sayıda basın mensubu ve İngiltere’nin birçok ünlü ismi de mahkeme salonunun önündeydi.
Wikileaks’in kurucusu – Assange kefaletle serbest bırakıldı yazısına ait etiketler : , ,


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>