Anasayfa » İnsan-Yaşam-Hayat

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

11 Temmuz 2017
reklamlar

Fizyolojik şartlarda yaşayan bir insanın günlük su ihtiyacı birçok faktör tarafından kontrol edilmektedir. Bu faktörlere bakacak olursak karşımıza; diyetle alınan günlük besinlerin kalori değerleri, diyetin hangi besin öğesi ağırlıklı olduğu, gebelik, yaşanılan ortamın hava sıcaklığı, efor veya egzersizle harcanan miktarı gibi faktörler çıkacaktır. Bu faktörlerden kimisi su ihtiyacını azaltacak yönde etki ederken kimisi de su ihtiyacını artıracak yönde etki etmektedir.

Normal Hayattaki Su İhtiyacı

Günlük işler yapan, normal ortamda bulunan, beslenmesi ve enerji harcaması dengeli olan bir kişi günlük aldığı her besin öğesinin 1 kalorisi için 1 ml su içmelidir. Örnek vermek gerekirse; günlük 2000 kalori alan bir kişi günde 2 litre su içmelidir. Bu durum ekstra şartlarım varlığında değişiklik göstermekle birlikte çoğu insanın günlük su alımı 2 litre olmalıdır. Fakat 2 litre direk içilerek alınması gereken değil vücuda girmesi gereken miktardır.

Su İhtiyacını Etkileyen Faktöre Göre Su Alımı

Eğer birey egzersiz yapmışsa, efor sarf etmişse, gebe ise ve sıcaklığı yüksek ortamda bulunuyorsa su ihtiyacı atacaktır. Bu durumda günlük normal su alım olan 2 litrenin üzerinde su alımı yapmalıdır. Genelde hafif egzersizde terlemeyle ve 34-38 derece sıcaklıkta günlük terlemeyle kaybedilen sıvı kaybı 300-500 ml arasındadır. Bu durumda birey bu açığı kapatmak için kaybedilen suyu içerek tolere etmelidir. Birey sıcaklığı düşük ortamda bulunuyor, egzersiz veya haraketlilikle su kaybedecek kadar enerji harcamıyor ise günlük normal su alım miktarı olan 2 litreden az miktarda su alımı gerçekleştirebilir.

İdrarla Belirleme Yöntemi

Kişi alacağı suyu kendi de çok rahatlıkla belirleyebilir. Bu yöntem için kişi yaptığı idrarın rengine bakmalıdır. Koyu idrar çıkaran bireyler, günlük su alımını karşılamıyor ve vücut susuzlukla baş etmek için konsantreidrar çıkarıyor demektir. Bu durumda alınan su miktarı artırılmalıdır. Çok açık renkli idrar çıkaran bireyler ise günlük ihtiyacı olanda. Fazla su alıyor ve vücut bununla baş etmek için idrarı dilüeolarak çıkarıyor demektir. Bu durumda ise alınan su miktarı azaltılmalıdır.
Günde Kaç Litre Su İçilmeli? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>