Anasayfa » İnsan-Yaşam-Hayat

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Hakkında Bilgiler

16 Şubat 2012
reklamlar

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Hakkında Bilgiler – Dukan Diyetini nasıl ve nerede uygulayabilirim? Bu diye nedir ve ne işe yarar? Herkes bu diyeti uygulayabilir mi?

Dukan diyeti hakkında bilinmesi gereken gerçekler nelerdir? İşte detaylı bilgileri sizlere aşağıda açıklamış bulunmaktayız buyrun inceleyiniz..

Dukan sizlere 4 adımda kalıcı olaca zayıflamayı vaad etmektedir. Amaç burada yemek yemeden proteine dayalı bir dengeli beslenme ile kiloların belirli bir sürede aşama, aşama verilmesi ile sağlanıyor. Dünya’da binlerce insan bu diyeyi uygulayıp zayıflamaktadırlar.

İlk ve en önemli aşama Atak devresinden geçmektedir. Amacınız ister 3 kilo vermek olsun ister 30 kilo ilk aşama yapılması gereken mecburi aşamalardan biridir. Kaçamak yemek yemek felan kesinlikle yasaktır. O vakit diyete uymamış olursunuz.

Dukan’ın en önemli aşamalarından bir tanesi ise sadece kalorili yiyeceklerle olan sabrını ölçmez gerçek iradenizi ve ne kadar azimli olduğunuzu görebileceğiniz bir safhadır.

Atak devresi kaç gün sürer?

Kendinize Dukan Haritasını kolayca çıkartabilirsiniz. Ancak Atak devresinin süresi kitapda ortalama 5 gün olarak verilmektedir. 10 – 20 kilo verecekler için bu süre çok uygun sayılmaktadır. 10 kilonun altında hedefi olanlar için 3 gün, 5 kilonun altındaki hedefler için 1 gün olarak tavsiye edilmektedir. Daha önce tecrübeler ile sabitlenmiştir.

Atak devresinde izin verilen gıdalar

10 ayrı kategoride gıda çeşidine izin var üstelik sınırsız ve birbirine karıştırarak yiyebilirsiniz. İster bir gün boyunca tek çeşit ister gün boyunca karıştırıp doyana kadar tüketebilirsiniz. Yasakların dışına çıkmadığınız sürece kesinlikle aç kalmadan vicdanınız rahat rahat aşağıdaki gıdaları tüketebilirsiniz.

1.YAĞSIZ ETLER

Dana ve sığır etleri serbest, ancak yağsız taraflarından olduğu sürece.. yağda pişirilmeyecek ızgara ya da tavada kendi yağıyla ya da haşlama olarak tüketilmelidir. Kıyma yada köfte olarak tüketilecekse içine galeta unu ekmek bulgur pirinç vs koymak yok mesela 1 soğan sarımsak yumurta maydanozla beraber muhteşem köfteler yapabilirsiniz.

2. SAKATATLAR

Dana,sığır ve kümes hayvanlarının ciğerleri kolestorel probleminiz yoksa şayet serbesttir. Bununla birlikte yiyebilenler için dana ve sığır dil Dukan için oldukça uygun sakatatlar içerisine girmektedir.

3. BALIK

Tüm balıklar Dukan’a göre ayarlanmalıdır. Ton balığı bile yalnız ülkemizde ton balıkları yağ içinde konserve olarak saklanmaktadır bu yağın taze alıp pişirilen balıklar yağsız pişirilmeli, üzerine limon su döküp o şekilde afiyetle yiyebilirsiniz.

4.DENİZ ÜRÜNLERİ

Kabuklular ve yumuşak deniz mahsülleri serbest. Karides , midye, ıstakoz,kerevit, isitiridye vb.. örnek sayılabilir..

5.KÜMES HAYVANLARI

Tavuklar, ördek, kaz, hindi her bölümü yenebilir Dukan derisini tabakta ayırmayı kesinlikle tavsiye ederiz, kesinlikle kızartılmayacak bunun dışında fırında, tavada ızgarada yada köfte olarak rahatça tüketebilirsiniz. Dukan ilk tercih yağsız yerleri ama tek düzelikten kurtulmak için göğüsün yanı sıra kalça but parça et en sında kanat olarak tüketilmelidir.

6 – YUMURTALAR

Dukan Diyetine başlarken belkide en çok yumurta tüketimi gerçekleşecek. Yağ olmadığı sürece her şekilde yiyip içmek serbesttir. Tek sıkıntı kolesterol yumurtayı sınırsız tüketin diye denmiyor ancak kitaplarda sadece beyazını tüketmenin sorun çıkarmayacağı da bildirilmektedir. Günde 2 yumurta tavsiye edilir.

7- YAĞSIZ ÜRÜNLER

Yoğurt, beyaz peynir, süt yağsız olanları seçilecek meyveli yoğurda iki minik kutu dışında izin yok söylemeye gerek yok ama şeker yasak meyveli yoğurtlarda bile şeker olabiliyor buna çok dikkat ediniz.

8- 1.5 LİTRE SU

Su almanız şart maden suyu doğal sular bütün sular serbest çay kahve şekersiz olduğu sürece içilebilir doğal suyu tükenmenizde bir sakınca yoktur.

9- 1,5 ÇORBA KAŞIĞI YULAF KEPEĞİ

Bu diyette bu kepeğin adını sık sık duyacaksınız atak devresinde günde 1,5 kaşık tüketmek gerekiyor ister köftenize katın ister yoğurdunuza ama sindirim için tüketmek şart. Yulaf kepeği hakkında genişçe bilgiler kitapta yer alıyor.

Tatlandırıcılar: Kitaplarda aspartamın zararsız olduğu söylenmektedir lakin diyette şeker kesinlikle yoktur tatlandırıcılar serbest aspartam çok tartışılan bir konu olduğu için doktora danışmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Baharatlar ve sirkeler: Soğan sarımsak sirke limon baharlı otlar baharatların kulanılması serbest ama abartıya kaçmamak kaydı ile çok az bir miktar kullanılması tavsiye edilir.

Tuz ve hardal kesinlikle azatılması gerekiyor ve kullanımında çok dikkatli olmalısınız.

Bütün yağları yemek kesinlikle yasak. Zeytin yağı da buna dahildir. Ancak teflon tava kullanılacaksa 1-2 damla damlatıp peçete ile tavaya sıvayın ve pişirmeye öyle başlayabilirsiniz. Herkese iyi zayıflamalar. Aman zayıflarken de kendinize çok ama çok dikkat ediniz..
Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Hakkında Bilgiler yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>