Anasayfa » İslamiyet

İbadetin Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Hakkında Genel Bilgiler

14 Şubat 2016
reklamlar

İbadetin Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Hakkında Genel Bilgileri nelerdir ibadet neden dinimizde önemli bir rol oynuyor hemen bu soruların cevaplarını sizlere açıklamış bulunmaktayız..

İbadetin Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Hakkında Genel Bilgiler

İnsan, ibadetlerle Allah ile karşı sevgisini ve şükrünü ifade etmektedir. Yücr Allah sadece rızasını kazanmak için, gösterişten uzak yapılan ibadetlerin ödüllendirileceği haber veriyor. Allah’a gönülden yönelme olan ibadet, Onun eşsiz büyüklüğü karşısında insanın güçsüzlüğünü anlama halidir.

İbadetlerin asıl özünde, insanının Yaratanı hatırlaması, kulluk bilincini gönlüne yerleştirmesi, verilen sonsuz nimetlere karşı teşekkür etme duygusu taşımaktadır.

İbadet, birey ile Yaratıcı arasında manevi yakınlaşma sağlar. Belirli vakitlerde Allah’a yönelmek, insanın yaratan ile ilişkisini güçlendirir.

İbadetler, bireylerin ruhlarını, iç dünyalarını çeşitli sıkıntı ve streslerin olumsuz etkilerinden korur. İbadet eden kimse, görevini yerine getirmenin bilinci ile mutlu ve huzurlu olur. İç huzurunu sağlayan kişi, gelecekle ilgili yersiz korku ve endişelerden uzak olup çevresine yardımcı olur.

Yani kısaca konuyu özetleyecek olursak, ibadetler hem insanın beden ve ruh sağlığını koruyucu hem de kişiliğini geliştirmesi bakımından önemli rol oynar. Kişi ibadet etmekle, dış dünyanın karmaşıklığından, modern yaşamın temposundan uzaklaşır, kendiyle baş başa kalır.
İbadetin Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Hakkında Genel Bilgiler yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>