Anasayfa » İslamiyet

Ramazan Bayramı Namazı Kaç Rekattır?

13 Ağustos 2011
reklamlar

Ramazan Bayramı Namazı Kaç Rekattır? Ramazan bayramı ile ilgili detaylı bilgi ve konular ramazana özel ramazan namazı namaz sabah namazı ramazan bayram saatleri..

Ramazan Bayramı Namazı:

Birinci rek’at:

1) Cemaat düzgün sıralar hâlinde imamın arkasında yer alır ve “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

2) İmam “Allahü Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de imamın peşinden “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhâneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahü Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

İkinci Tekbir: İkinci defa “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kadırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, gizlice “Eûzü-Besmele”, açıktan fatiha ve bir sûre okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler.)

5) Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (İkinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rek’at:

6) İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta, imam ve cemaat, “Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ve Rabbenâ âtina…” duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.
Ramazan Bayramı Namazı Kaç Rekattır? yazısına ait etiketler :


5 Yorum »

 • jhmn hj diyor ki:

  bayram namazındaki 9 tekbir nerelerde kullanılıyor

 • weryuıol diyor ki:

  ramazan ve kurban bayramında bayram namazı kaç rekat olarak kılınır?

 • admin (Yazar) diyor ki:

  bu dokuz tekbir meselesi diyanetin hazırlamış olduğu uygulamalı bayram namazı dersinde anlatılıyor. şöyleki bayram namazını kılarken ayakta söylenen dokuz tekbir ( Bayram namazı için iftitah tekbiri artı üç zaid tekbir ve rukü’ tekbiri bu beş tekbir birinci rekatta, ikinci rekatta ise üç tekbir ve ruku’ tekbiri eşittir dokuz diye anlatıyor.

 • admin (Yazar) diyor ki:

  Sual: Bayram namazları kaç rekattır?
  CEVAP
  Bayram namazları iki rekattır. Cemaat ile kılınır, yalnız kılınmaz.

 • zeynep diyor ki:

  bence 7 rekattır

Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>