Anasayfa » İslamiyet

Aşure Günü Nedir? Aşure Ayında Yapılacak Olan Dualar Nelerdir?

6 Aralık 2011
reklamlar

Aşure Günü Nedir? Aşure Ayında Yapılacak Olan Dualar Nelerdir? Aşure ayı haftası geçtiğimiz günler de başladı. Bu aylar da Allah’a ne gibi dualar etmeliyiz? Aşure Günü nedir neden kutlanır? Aşure tatlısı ve detaylı daha geniş bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz..

– O gün eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur.
– En az 10 Müslüman’a birer selâm veya bir Müslüman’a 10 selâm verilir. Fakir fukara sevindirilir.
– O gün gusledenler, inşaallah bir sene ufaktefek hastalık görmezler.
– 10 defa şu duâ okunur: “Sübhânallâhi mil’el mîzân. Ve müntehe’l-ilmi ve meblağa’r-rızâ ve zinete’l-Arş.”
– Yine Aşûre gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde (yapabilenler için) 2 rek’at namaz kılınır. Her rekatta 1 Fâtiha, 50 İhlâs-ı Şerif okunur. Namazdan sonra 100 defa “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ vemâ beynehüm mine’n-nebiyyîne ve’l-mürselîn. Salavâtü’l-lâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn.”
– Yine yapabilenler öğle ile ikindi arasında 4 rek’at namaz kılabilir. Her rek’atta 1 Fâtiha, 50 İhlâs-ı Şerif okunur. Bu namazdan sonra: 70 istiğfâr-ı şerif, 70 salavât-ı şerife, 70 defa da: “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyil-azıym” denir. Sonra da ümmet-i Muhammed’in hidâyeti, sıkıntılarının giderilmesi ve mutluluğu için duâ edilir.
Aşure Günü Nedir? Aşure Ayında Yapılacak Olan Dualar Nelerdir? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>