Anasayfa » İslamiyet

Hac İbadeti Nedir? Hac İbadeti Nasıl Yapılır?

12 Aralık 2011
reklamlar

Hac İbadeti Nedir? Hac İbadeti Nasıl Yapılır? Hacca gidecek olanlar için gerçekten iyi bir rehber olacağına inanıyorum. Allah öncelikle yapılan ibadetlerimiz kabul etsin. Hac ibadeti nedir ve nasıl yapılmalıdır? Hac ibadeti yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. İşte o konu ile ilgili bir çok ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz. Buyrun inceleyiniz..

Hacca gitmek isteyen kimse, bu kutsal görev için helal kazanç temin eder Yola çikmadan önce varsa borçlarini öder, hak sahipleri ile helallasir. Günahlarinin bagislanmasi için tevbe edip Allah’tan af diler Kazaya kalmis ibadetleri varsa mümkün oldugu kadar kaza eder Yola çikacagi zaman evinde iki rek’at namaz kilar Aile fertleri, dostlari ve yakinlari ile helallasip vede ederek yola çikar Yolculukta ve hac ibadeti esnasinda baskalarini incitecek kötü söz ve davranislardan sakinir..

Ihrama girme yeri olan « Mikat » sinirina gelmeden önce tirnaklar kesilir, gerekli vücut temizligi yapilir ve mümkünse gusledilir, degilse abdest alinir Erkekler giydikleri bütün elbiselerini çikararak « Izar » ve « Rida » denilen iki parça örtüye sarilirlar Ihramli olduklari sürece ayak ve baslarini açik bulundururlar Kadinlar ihrama girerken elbiselerini çikarmazlar..

Bundan sonra « Mikat » sinirinda « Ihramin sünneti » niyetiyle iki rek’at namaz kilinir ve hacca niyet edilerek telbiye getirilir Böylece ihrama girilmis olur Ihram devam ettigi sürece ihramliya yasak olan seylerden sakinmak gerekir.

Mekke’ye varilinca gusul yapilir veya abdest alinir Sonra haremi serife gidilerek Kabenin etrafinda kudüm tavafi yapilir ve ardindan iki rek’at tavaf namazi kilindiktan sonra Safa ile Merve arasinda usulüne uygun olarak sa’y yapilir Haci adayi bundan sonra ihramli olarak Mekke’de kalir Burada kaldigi süre içinde mümkünse namazlari Harem-i Serif’te kilmak, firsat buldukça nafile tavaf etmek çok sevablidir.

Terviye günü, yani Arefe’den bir gün önce Arafata çikilir Arefe günü günes batincaya kadar Arafat’ta kalinir Ibadet ve dua ile vakitler degerlendirilir… Burada ögle ile ikindi namazlari cemaatle ögle vaktinde birlikte kilinir Buna « Cem’i Takdim » denilir. Ögleden sonra vakfe yapilir. Günes battiktan sonra aksam namazi kilinmadan « Müzdelife » ye hareket edilir Müzdelifede aksam ve yatsi namazlari cemaatle yatsi vaktinde birlikte kilinir. Buna « Cem-i Tehir » denilir Geceyi Müzdelifede geçiren haci adaylari seytan taslamak için kullanilacak taslari burada toplar.

Bayram sabahi, sabah namazi erken kilinarak, « Müzdelife Vakfesi » yapilir Hava aydinlandiktan sonra Mina‘ya hareket edilir..

Bayramin Birinci Günü Minada Sirasiyla :

* Akabe Cemresine yedi tas atilir

* Saçlar tras edilerek ihramdan çikilir (Ifrad hacci yapanlara kurban kesmek vacib olmadigindan, bunlar Akabe Cemresine tas attiktan sonra tras olup ihramdan çikarlar Temettü veya Kiran hacci yapanlar Akabe Cemresi’ne tas atip kurban kestikten sonra tras olur ve ihramdan çikarlar)

* Vakit ve imkan bulunursa ayni gün Mekke’ye gidilerek farz olan ziyaret tavafi yapilir.

Bayramin Ikinci Günü Sirasiyla : küçük, orta ve akabe cemrelerine yediser tas atilir Bayramin birinci günü ziyaret tavafini yapamayanlar ikinci günde yaparlar.

Bayramin Üçüncü Günü : Yine Küçük, orta ve akabe cemrelerine yediser tas atilir Ayni gün Mina’dan Mekke’ye dönülünce veda tavafi yapilarak hac vazifesi tamamlanmis olur.

Uygulamasini anlattigimiz Ifrad haccidir Temettü ve Kiran haclarinin yapilisinda bazi farkliliklar vardir.

Temettü Hacci : Temettü hacci yapacak olan kimse Mikat sinirinda umre için ihrama girer Mekke’ye gelince usulüne uygun olarak umreyi yaptiktan sonra tras olur ve ihramdan çikar Terviye gününe kadar (Yani Arefe gününden bir gün önce) Mekke’de ihramsiz olarak bekler Terviye günü Mekke’de hac için yeniden ihrama girer ve yukarida anlatildigi gibi hac vazifelerini yapar.

Ancak ifrad haccindan farkli olarak :

1 Bayramin birinci günü Cemre Akabesine tas attiktan sonra kurban keser, ondan sonra tras olur ve ihramdan çikar
2 Ziyaret tavafindan sonra haccin sa’yin yapar.

Kiran Hacci : Kiran hacci yapacak olan mikat sinirinda hem hac, hem de umreye ikisine birden niye ederek her ikisi için de bir ihrama girer Mekke’ye varinca önce umre yapar, umreyi tamamladiktan sonra haccin kudüm tavafini, pesinden de haccin sa’yini yapar Fakat ihramdan çikmaz Ihramli olarak bekleyip terviye günü gelince Arafat’a çikarak tarif edildigi gibi hac vazifelerini yerine getirir Kiran haccinda da ifrad haccindan farkli olarak : Bayramin birinci günü Cemre Akabesine tas attiktan sonra kurban keser, ondan sonra tras olur ve ihramdan çikar..

Haccın Yapılışı
Ülkemizden giden hacılar, değişik iklim şartlarında uzun süre ihramda kalmanın doğurduğu zorlukları dikkate alarak genellikle “temettu haccı” yapmayı tercih ederler Biz de bu durumu göz önünde bulundurarak haccın yapılışını anlatırken, haccın eda şekillerinden “Temettu haccı” nı esas alacağız Haccın diğer eda şekillerine ise, Temettu haccı ile bunların arasındaki farkları belirterek yetineceğiz Şimdi “Temettu haccı” nın nasıl yapılacağını anlatalım:

1- İhrama Girmek: Hacc yapacak bir kimsenin ilk işi ihrama girmektir İhrama girmek haccın şartıdır İhrama girmeden hac yapılamaz.

A- İhram Nedir ?
Haccın şartlarından biri olarak ihram, hac ya da umre yapmaya niyet eden kişinin, başka zamanlarda işlemesi mübah olan bazı fiil ve davranışları, belirli bir süre kendisine haram kılması, yasaklamasıdır Buna “ihrama girme” de denir İhrama girmiş olmanın gereklerinden biri olarak bürünülen havlu ve benzeri türden dikişsiz kıyafete de halk arasında ihram denmektedir Ancak “ihram” bu değildir Usulüne göre ihrama girilmediği sürece söz konusu bu örtülere bürünmekle ihrama girilmiş olunmaz.

B- İhrama Nasıl Girilir ?
İhrama, “Niyet” ve “Telbiye” ile girilir “Niyet” ve “Telbiye” ihramın rükünleridir Bunlar olmadan ihrama girme gerçekleşmez

a- Niyet
“Niyet”, yapılacak haccın şeklini kalben belirlemektir Ayrıca lisanen söylenmesi müstehaptır Burada temettu haccının yapılışı esas alındığına göre niyet umre için yapılacaktır.

Şöyle niyet edilir: “Allah’ım umre yapmak istiyorum Bunu kolaylaştır ve kabul eyle”

b- Telbiye
(Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk, innel hamde ve’n-ni’mete leke ve’l mülk lâ şerike lek) demektir “Allah’ım! Davetine icabet ediyorum Emrine boyun eğiyorum Bütün varlığımla sana teslim oldum Senin hiçbir ortağın yoktur Tekrar tekrar davetine icabet ediyorum Şüphesiz hamd sana mahsustur Nimet senindir mülk de senin Senin hiçbir ortağın yoktur” Böylece niyet edilip telbiye söylenince ihrama girilmiş olur Ancak ihrama girmeden önce, sünnet ya da müstehap olarak yapılması gereken hususlar vardır İhrama girerken bunlara da riayet edilmelidir.

C- Kadınların İhramı
İhrama girme konusunda kadınlar da erkekler gibidir Ancak kadınlar normal elbise ve kıyafetlerini değiştirmezler Çorap, ayakkabı ve eldiven giyebilirler Başlarını örterler. Fakat yüzlerini açık bırakırlar Telbiye ve tekbir getirirken, dua ederken seslerini yükseltmezler Özel hallerinde bulunan kadınlar ihrama girerken şu hususu dikkate almalıdırlar: Şayet adetleri bitmeden Arafat’a çıkmak zorunda kalacaklarsa, ifrad haccına niyet etmelidirler.

D- İhrama Nerede Girilir ?
Mekke çevresinde ihrama girmek için belirlenmiş noktalar vardır Bunlardan her birine “mikat” denir Mikat sınırlarının dışından hacca veya umreye gelenler bu sınırları ihramsız olarak geçemezler.

İhramlıya Yasak Olan Şeyler
İhrama giren kimse için bazı iş ve davranışlar yasaktır Bunlara “ihram yasakları” denir Bu yasaklar ihrama girildiği andan, yani niyet ve telbiye anından itibaren başlar, ihramdan çıkıncaya kadar devam eder İhramlı kimsenin “ihram yasakları” na uyması vaciptir Yasakları ihlal edenlere, yasağın çeşidine ve ihlal biçimine göre değişen cezalar gerekir..
Hac İbadeti Nedir? Hac İbadeti Nasıl Yapılır? yazısına ait etiketler :


16 Yorum »

 • trafo diyor ki:

  güzel olmuş bilgileri güzel biliglleri konusunda tavsiye ederim

 • melisa diyor ki:

  ya bana hac ibadetive haccın yapılışı ilgili 10 yatay 10 dikey soru ve cevapları olan bir bulmaca istiyorum son 2 gün lütfen bana çabuk yardımcı olursanız çooook çokkk iyi olur hayırlı günler 🙂

 • eray diyor ki:

  Kimler için geçerlidir,ne giyilir,hangi kuralları vadır,nereye ne zaman gidilir 🙁

 • merve diyor ki:

  çok uzun biraz daha kısa olabilir mi acaba?

 • furkan diyor ki:

  çok iyi ve güzel bilgi vermişsiniz

 • admin (Yazar) diyor ki:

  Türkiye hacıları genellikle emeklilik yaşındaki müslümanlardır ve haccı ömürde bir kere yapmaktadırlar.[kaynak belirtilmeli] Hacılar büyük oranda karı-koca gitmektedirler. Mali yönden bakıldığında en çok biriktirilen parayla hacca gidildiği görülmektedir. Türk hacıların çoğunluğu temettü haccı yapmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Temettü haccı, hac ve umre (Arapça: عمرة)’nin ayrı ayrı ihramla yapılmasıdır. Umre yapılmayan hacca ifrad haccı, umre ile haccın aynı ihramda yapılmasına ise kıran haccı denilmektedir.

  Hacı adayı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurasına katılır, kurada adı gidecekler listesinde çıkarsa hazırlıklara başlar. Hacı adayı, para (lira, riyal, dolar) giyecek (ihram, terlik, şemsiye, iççamaşırı) ve yiyeceklerini (akan, kokan, bozulan yiyecekler dışındakileri) hazırlar, uçak biletini alır.

  Yakınlarıyla vedalaşır. Şartlara göre evinde, uçakta, uçaktan inişte ihrama girer. İhram, erkekler için izar ve rida denilen iki parçalık örtüdür. Kadınların ihramı ise kendi giysileridir. Bu ihrama girmeden hacı adayları, mikat noktalarından geçemezler. Mikat, Mekke’nin etrafındaki ihram sınırları demektir ki, bu sınırlardan ihramsız geçilmez. Muazzam bir kalabalığa karışılacağı için (1990 yılında el-Muaysem tünelindeki faciada 1426 kişi ezilerek ölmüştü)ve kaybolma, yolunu kaybetme durumlarında ne yapılması gerektiği hakkında önceden bilgilenir.

  Mekke’ye inen hacı adayları evlere yerleşir ve Umre yaparlar. Yani Kabe’yi ziyaret edip, tavaf yapmak, zemzem suyundan içmek, Safa ile Merve arasında say yapmak (7 kere gidip dönmek). Saydan sonra umre biter, saçlar kesilerek ihramdan çıkılır, hac için tekrar ihrama girinceye kadar hac yasakları kalkmıştır. Adaylar, haccı beklerken, çevreyi gezer, alışveriş yapar.

  Zilhicce’nin 9’unda, arefe günü tekrar ihrama girilir. Güneşle birlikte Arafat’a vakfeye gidilir. Bütün gün telbiye (Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke la şerikeleke lebbeyk, innel hamde ven nimete leke vel mülk, la şerike lek) tesbih ve ibadetle geçirilip, güneş battıktan sonra Müzdelife’ye geçilir. Yaya olarak ikisinin arası 3 saattir. Ertesi gün, Kurban Bayramının ilk günüdür. Güneş doğmadan önce Mina’ya hareket edilir. Burada şeytan taşlanır, kurban kesilir. Üç gün Mina’da kalınır veya ilk gün sonunda Mekke’ye dönülerek ziyaret tavafı (Kabe’yi 7 kere dönmek, yani 7 şavt) ve hac sayi yapılarak hacı olunur. Bayramın kalan günlerinde yine Cemerat’a gidilerek şeytan taşlanır, taşlama 70 taşa bağlanır.

  Hac bittikten sonra isteyen istediği kadar tavaf ve umre yapabilir. İlk kafileyle gelip Medine’yi ziyaret etmeyenler bu arada Medine’yi ziyaret ederler. Son bir tavaftan sonra herkes memleketine döner.

  Haccın yapılışı hakkında bilgiler..

 • admin (Yazar) diyor ki:

  Hac görevi nasıl yerine getirilir hacca ne zaman gidilir

  Hac, İslam dininin 5 temel ilkesinden biridir,Her yılın belirli zamanında, toplu olarak Mekke’deki Kabe’yi ziyaret şeklinde yerine getirilir.Bu toplu ziyaretin kendine has bir tören düzeni vardır. Ancak, “hac” deyimini genel planda,bütün dinler için kullanacak olursak, “her dindeki kudsal yerlerin ziyaret edilmesi” anlamına gelir.

  Tarihin derinliklerine eğildiğimizde, Fenikeliler zamanında Suriye’deki bazı kutsal yerlerin ziyaret edildiğini öğreniyoruz. Hintliler, Ganj nehri kıyılarına gidip Benares Tapınağını ziyaret ederler. Delf deki Apo Uon Tapınağı, Efesos’da bulunan Artemis Tapınağı Eski Yunanlılar’ın “kutsal ziyaret” yerleri arasındaydı. Kudüs gerek Hristiyanlar’ın, gerekse Yahudiler’in en başta gelen kudsal ziyaret mekanıdır.

  İslamiyet öncesi devirlerde Arabistan’da yaşayan kabilelerin mensupları,panayır zamanı Mekke’ye gider, Kabe’deki putları ziyaretle dini görevlerini yerine getirirlerdi.

  İslam dininde “Hac” görevini yerine getirmiş kimseler “hacı” diye tanımlanırlar. Hac mevsiminde dünyanın çeşitli ülkelerindeki Müslümanlar memleketlerinden kalkıp Arabistan’a gelir,birlik,karşılıklı anlayış ve kardeşlik havasıyla kuşatılmış olarak Mekke’deki Kabe’yi ziyaret ederler.Genel bir bakışla, “hac” kavramının amacı da budur zaten.Dünyanın değişik köşelerindeki Müslümanlar’ın, belirli bir zamanda, ortaklaşa bir amaçla,birlik, anlaşma ve kardeşlik havası içinde bir araya gelmelerini sağlamaktır.

  Hac günü,Kurban Bayramı’na rastlayan 10 Zilhicce’dir. Hacca gidip hacı olmak isteyenler, Kurban Bayramı’ndan 3 gün önce Mekke’de bulunurlar. Bütün elbiseler çıkarılmış,vücudun her tarafını örten ilci parça beyaz kumaşa (harmanf) bürünülmüştür. Bayramdan 2 gün önce Arafat Dağı’na çıkılır. Öğle vakti bir hutbe dinlenir. (NOT: Hutbe, Müslüman memleketlerde Cuma ve bayram namazlarında vaiz tarafından söylenen sözlerdir.) Aynı günün akşamüstü, Müzdelife denilen yere gidilir. Sabaha kadar orada kalınır. Sabah Mekke’ye gelinir ve Kabe’nin çevresinde yedi kez dönülür. Sonra Sofa ile Merve Tepeleri arasında gene yedi kez koşulur.

  Osmanlı İmparatorluğu zamanında hacca büyük önem verilir,bu iş “emiru’l-hac” denilen yüksek mevkiili bir kimse tarafından düzenlenip yönetilirdi. Aynı zamanda padişah olan “halife” tarafından Kabe’ye her yıl yeni örtü gönderilmesi geleneği vardı. Bunun için yapılan tören de “sürre alayı” diye isimlendirilirdi. 7 yılda bir kez Cuma’ya rastlayan hac gününe “haccu’l-ekber”,yani “en büyük hac” denir ve bu yıllarda hacı olacak kişilerin, hacı adaylarının sayısı daha da artar.

 • admin (Yazar) diyor ki:

  Hacda Ne Giyilir

  Hacca gidiyorsanız Diyanet’in verdiği elbiseleri rahat edebileceğiniz şekilde diktiriniz. Diyanetin hacılara verdiği kumaşların paketleri üzerinde bulunan elbise örnekleri sizleri yanıltmasın. Rahat edeceğiniz şekilde istediğiniz elbise ile hacca veya umreye gidebilirsiniz.

  Sivil elbise de giyeceğinizi hesaplamalı, mümkünse onlara da bayrak dikmelisiniz.

  Sıcak iklimde terleneceği düşünülerek iç çamaşırını fazla almalısınız.

  Çöl iklimine gidiyorsunuz, geceleri soğuk gündüzleri sıcak olur. Mevsimini takip ederek giyeceklerinizi ona göre alınız.

  Özellikle Medine’de sabahlar serin olduğu için hırka veya yazlık ceket bulundurulmalısınız.

  Erkekler için ihram alınmalı. İhramın biraz geniş ve bol, kalın ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

  Erkekler için dikişsiz terlik alınmalıdır.

  Ayağınıza uzun yürüyüşlerde rahat edebileceğiniz düz ayakkabı ve terlik almalısınız.

  Bayanlar için genellikle sıcak sebebiyle açık renk kıyafetler tercih edilmesine rağmen dikkat çekmemek adına daha koyu giyisiler seçilmelidir.

 • hatice diyor ki:

  cok güzel bilgi

 • :D diyor ki:

  çok teşekürler işimmee çok yaradı

 • :D diyor ki:

  saolun

 • zelal diyor ki:

  ya çok işime yaradı bu bilgiler kim yazdıysa ALLAH razı olsun 🙂

 • zelal diyor ki:

  ☺ 🙂 😀 XD

 • sofi diyor ki:

  bence çok güzeldiğer arkadaşların kafasında var galiba ben sadece bu yazıyı kopyalıyıp çıkaramadım fakat çok güzel bu bilgileri yazana çok tşekkür ederim çok sevaba giriyorsunuz sizlerki bu bilgileri bize öğrettikten sonra bizde kardeşlerimize ve arkadaşlarımıza öğrete biliriz hayırlı günler ha sizede hayılı günler adın melisa mı neymişl üçgen kafa 🙂

 • huriye diyor ki:

  NİYE BU KADAR UZUN

 • kemal diyor ki:

  çok iyi 🙂 çok sağolun

Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>